KİN KAPISINDA HANGİ TÜRK ASILACAK?

Osmanlı Döneminde üç Patrik, ihanetlerinden dolayı asılmıştır.
1)Patrik Birinci Kiril.
Dördüncü Murat zamanında, Cizvitler ile Kalvinciler arasında ölümüne bir kavga vardı. Cizvitlerin yönlendirdiği Fransız ve Avusturya Elçileri, dört defa azlettirdikleri fakat tekrar seçilen Patrik Kiril’i “Hıristiyanlıkta Reform” yapıyor suçlamasıyla Saray’a şikayet ettiler.
Yapılan incelemede, Patrik Kiril’in “Rum Teb’a arasına dinî nifak soktuğu” gerekçesiyle suçlu bulundu ve 26 Haziran 1638 de Rumelihisarı’nda asıldı.

2)Patrik Üçüncü Parthenius.
Eflâk ve Boğdan Voyvodaları, Patrik Üçüncü Parthenius tarafından Osmanlı’ya karşı isyana kışkırtıldılar ve isyan ettiler. Köprülü Mehmet Paşa, Patriğin Ruslara gönderdiği mektubu ele geçirince asılmasını emretti. Patrik, 24 Mart 1657 de İstanbul-Beyoğlu-Parmakkapı’da asıldı.

3)Patrik Beşinci Gregorius;
Patrik tarafından, Megalo İdea yönünde faaliyet gösteren Etnik-i Eterya Cemiyetinin merkezi İstanbul-Balat’a taşındı. Mora isyanına, Patrikhanenin Papazları öncülük etti. Ön binlerce insanımız katledildi. Patriğin yeraltı faaliyetleri belgelendi. Patrik, “Görevimi yaptım” dedi. Yargılandı ve Sultan İkinci Mahmut’un emriyle, Patrikhanenin orta kapısı önünde astırdı.
Patrikhane o kapıyı zincirle bağlayarak kapattı. Kapıya “KİN KAPISI” adı verildi. Asılan Patrik ile aynı seviyede bir Türk Devlet Adamı, aynı yerde asılıncaya kadar, kapının kapalı kalacağı ilan edildi.
Kin Kapısı halen kapalıdır…

Erdoğan’ın izniyle, Yunan Başbakanı Çipras’ın ziyaret ettiği yer işte burasıdır.
Osmanlı’ya bağlı olduğunu sıkça söyleyen Erdoğan, Sultan İkinci Mahmut’un yaptığı hakkında ne düşünmektedir?

Değerli Okurlar;
Türk Milleti olarak bizler herkesin inancına, etnik kökenine, kültürüne saygı duyar ve onları koruruz. Göreme Açık Hava Müzesini ziyaret ederseniz, Katolik Hıristiyanların katliamından kaçan Ortodoks Hıristiyanların mağara kiliselerine sığındıklarını, dönemin Türk Boylarının onları koruduğunu görürsünüz!
Atalarımız, Avrupa’da-Afrika’da-Kafkaslar ve Ortadoğu’da hakimiyet kurduklarında, kimseyi asimile etmek yoluna gitmediler. Herkesin kutsalına saygı duydular. Bizler de aynıyız. Herkesin inancını, etnik kökenini, kültürünü, geleneklerini onların onuru kabul eder ve saygı duyarız.

Fakat Devletlerarası ilişkilerde sadece “Karşılıklılık” esası geçerlidir.
“Kardeşlik Hukuku”, “Biz dostuz”, “Stratejik Ortağız”, “Biz Eşbaşkanız” gibi ilkellikler ancak “Devlet Adamı” vasfı taşımayan cahillerin işidir. Tıpkı Yunanistan tarafından işgal edilen vatan topraklarını görmezden gelenler gibi!

Yunanistan’ın, ülkesinde kendi vatandaşları olan Müslüman Türklere nasıl davrandığını kısaca özetleyelim mi?
-Yunanistan’da ki Müslümanlar, kendi Müftülerini seçemezler. Yunan Devleti onların başına bir Müftü tayin eder.
-AKP; Türkiye’de Patrik Bartholomeos başkanlığındaki “Sen Sinod Meclisinin” İzmir’e Metropolit atamasına bile izin verdi!

-Yunanistan’daki Osmanlı-Türk eserleri çürümeye bırakılmıştır. Yunanlılar ne bizim onarmamıza izin verirler ne de kendileri onarırlar. Yunanlılar bir tek ata yadigarı eserin tapusunu bize devretmediler.
-AKP, ülkemizdeki azınlıklara üzerinde hak iddia ettikleri malların tamamının tapularını devretmiş ve ata yadigarı tarihi eserler, Türk Milletinin elinden kaçmıştır.

-Atina’da resmi izinle yapılmış 1 tane Cami vardır. (2017 de açıldı)
Caminin 7 kişilik yönetim kurulu vardır. (1 Kişi Eğitim Bakanlığından-1 kişi Maliye Bakanlığından- 2 kişi Belediyeden-1 Yüksek Mahkeme Üyesi- Yunanlıların seçeceği iki kişi) Camiyi bu yedi kişi yönetir.
-Türkiye’de 349 kilise, 38 adet Sinagog var. Ayrıca AKP’nin izin verdiği binlerce apartman dairesi kilisesi ve buralarda misyonerlik yapan binlerce eleman vardır.
Hepsi de faaliyetlerine özgürce, devlet müdahalesi olmadan devam etmektedir.

Sizlerin şahitliğinde Erdoğan’a bir soru soralım mı?
Siz Çipras’ın, Patrik Bartholomeosu ve kapalı Heybeliada Ruhban Okulunu (Kin Kapısını) ziyaret etmesine izin verdiniz.
Dostunuz Çipras’tan, Atina’da ki Camide Kur’an okumak için izin isteyin lütfen!
Bakalım size izin verebilecek mi? Yoksa sizi yedi kişilik komiteye mi yönlendirecek?

Bu arada, Çipras’tan Yunanlıların yasa dışı işgal ettikleri Türk Adaları ile Yunanistan’a iltica eden 15 Temmuz darbecilerini “Türkiye’ye Teslim Etme” sözü aldınız mı?
Duyamadım, lütfen bir daha söyler misiniz?

Sağlık ve başarı dileklerimle 07 Şubat 2019
Rifat Serdaroğlu

One thought on “KİN KAPISINDA HANGİ TÜRK ASILACAK?

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s