SEBZE VE MEYVEDEKİ FİYAT DALGALANMALARI

AKP hangi işi planlayarak, uzmanlığa ve bilime saygı duyarak yaptı ki?
Sağ cep kasa, sol cep muhasebe, en yetkili uzmanlar Reyiz, ev halkı ve sülale!
Bir kişi “Ben her şeyi bilirim” diyorsa, bilin ki orada mutlaka kaos olur.
En son rezaleti, İstanbul-Kartal’da yaşadık. Hazinede para kalmayınca, kurnazlık edip vatandaşın parasını alacaksınız, sonra da sağlam olmayan binaya ruhsat vereceksiniz. Ne bir denetim ne bir uyarı! Modern Devlete yakışmayan bir ilkellik…

Gelelim tarım ürünlerine;
Çoban Ateşi Hareketinin uzmanlarının raporuna göre;
-Sorunların çözümü için olayın bütününü irdelememiz ve her adımda karşılaşılan küçük ya da büyük aksaklıkların tamamının çözümünü sağlamamız gerekir.

-Tarımın başlangıcı damızlık yerli tohumdur. Bitkisel ve hayvansal üretimde kendi damızlık tohumunuz yoksa, ne kadar iyi şartlara sahip olsanız da verimli bir üretim yapamazsınız.
AKP’nin tohum kartellerine boyun eğip, YERLİ TOHUMU YASA İLE YASAKLAMASI ihanetle eşdeğerdir.

-Girdilerinin çoğu ithal olan tarım sektöründe (enerji-gübre-ilaç-tohum) dışa bağımlılık, tarımınızı bitirir. Cumhuriyetin yaptığı fabrikaları (şeker-gübre) satarsanız, kendi çiftçinizi değil, yabancı ülke çiftçilerini onlardan mal alıp desteklerseniz, sonuçta bir lokma ekmeğe muhtaç olursunuz.

-Ülkemizdeki tarım mekanizasyonu son derece yetersizdir. Tarım arazilerinin miras hukuku ile sürekli parçalanmasıyla endüstriyel üretim olanaksızdır. (Çözüm önerilerimiz ilerde paylaşılacaktır)

-Üretimin kalitesi, standardizasyonu ve sınıflandırılması sağlanmalı, bunun için paketleme, soğuk hava tesisleri zorunlu hale getirilmeli ve tarla ile Pazar arasındaki fire en aza indirilmelidir.

-Kara taşımacılığı ile oluşan yüksek navlun maliyetleri alternatif yollarla ekonomikleştirilmelidir.
Adana-Antalya’dan meyve-sebze yüklü kamyonlar, büyükşehirlere trenle taşınmalıdır. Böylece hem taşıma ücretleri minimuma inecek hem de Avrupa ülkelerine daha çabuk ulaşım sağlanmış olacaktır.
Yollarda trafiğin rahatlaması da cabası!

-Üniversiteler ile üretici çiftçi birbirinden uzaktır. Dünyanın en verimli tarım bölgelerimize öğretim üyeleri gönderip son teknolojilerle tarımın hizmetine sokmalıyız.

-Üretilen ürünün en az aracı kullanılarak tüketiciye ulaşması sağlanmalıdır.

-Çiftçi, ürününü hallere göndermektedir. Hale gelen üründen şu kesintiler yapılmaktadır.
Stopaj %2, Komisyon %8, Komisyon KDV’si %1,44, Bağkur %2, Hamaliye %2, Toplam; %20-25.
Yani, hale gelen 1,000TL’lik mal gönderen üreticinin eline 750-800 TL olarak geçmektedir.
Halden mal alan tedarikçiler ise, şunları ödemekteler;
Hal Rüsumu %1, KDV %8, Hamaliye-navlun %10.
Yani 1.000TL ye alınan ürün yaklaşık 1.200TL’ye ulaşmaktadır.

-Komisyoncular, üreticiye AYRI tedarikçiye AYRI fatura kesememelidir.
Alıcı-satıcı faturası çoklu nüsha ile tek yaprakta görülebilmelidir.

-Yaş Meyve Sebze üretimi ticaretinde, otorite çeşitliliği vardır. Tam 6 Bakanlık bu konuda otoritedir.
Burada, sorumlulukların birbirine karışması normaldir.

Değerli Okurlar;
17 yıllık AKP İktidarının sonunda, AKP’nin kendi üreticisine ve kendi komisyoncularına, Belediyeler eliyle savaş açması bir utanç örneğidir.
Siz, yerli tohumu kanun ile yasaklayıp, çiftçinizi İsrail’in hibrit tohumuna mahkûm edeceksiniz.
Mazota, gübreye, tarım ilacına insafsızca zam yapacaksınız.
Market zincirlerinin bir kısmını yabancıya satışına onay vereceksiniz.
Geri kalan marketleri de çocuklarınız alacak.
Saman dahil yüzlerce tarım ürününü ithal edip yabancı çiftçiyi destekleyeceksiniz.
Fiyatlar fırlayınca, vatandaşınızın karşısına, kira ödemeyen-işçi parası ödemeyen- nakliye ücreti ödemeyen-vergi vermeyen Belediyelerle çıkacaksınız! Yazıklar olsun…

Sağlık ve başarı dileklerimle 14 Şubat 2019
Rifat Serdaroğlu

5 thoughts on “SEBZE VE MEYVEDEKİ FİYAT DALGALANMALARI

 1. Tarim konusunda “Coban Atesi” grubu calismalarinizi büyük bir ilgi ile okudum. Elinize sağlık.

  Beni uzen nokta, tum AB Ülkelerinin toplamından daha fazla Ziraat Fakültesi ve Ziraat Mühendisine, Veteriner Fakültesi ve Veteriner Hekimine sahip olan Ulkemizde, bu “bilim?” kurumlarının, konunun çok büyük bir vehamet arz ettigi günümüzde, cozum üreten hiçbir calışma yapmamalaridir!

  Ayni sekilde, Deniz Ürünleri Fakultelerimizden, balikcilik ve balikcilarin sorunlari, cozum uretimlerine dair, çok cılız, tek tek sesten baska, somut herhangi bir çalısmaya sahit olmadık!

  Turkiyeyi felakete sürükleyen bu yönetim, eger bilimsel calismalarini beklediğimiz Universitelerimiz bu denli sessiz kalmayıp, çözümler üretebilseydi, bu kadar cur’etkar olabilirmiydi?

  Egitim, uygulamaya katkida bulunmazsa aynen bugunku durumu yasamaktan kurtulamayız.

  Saygilarimla Dr.Mustafa Atac

  >

 2. Düne kadar dünyada kendi kendine yetebilen 7 ülkeden birisi olan Türkiye, bu gün ne yazık ki siyasi beceriksizlikler ve aymazlıklar yüzünden saman ithal eder olmuştur.
  Yalnızca tarım değil, sanayi üretimi; hayvancılık, madencilik, turizm ve akla gelen tüm sektörlerde dibe vurdurulan bir ülke olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. Elbet bu aymazlık dolu günler de geride kalacak ve Türkiye yeniden küllerinden doğacak…

 3. Dört mevsimi bir anda yaşayabilen,”adam eksen yetişir’ dediğimiz bu mümbit topraklarda tarımı katledenlere ne desek azdır. Utanmalıyız beceriksizliğimize. Ne yazsam yeterli değil,boş kafaların geldiği nokta burası. Bir kaç yıl içinde bu günleri de ararız!

 4. Yazılarınız sabah çayı ve tansiyon ilacım gibi alışkanlıklarım arasında. İnanın yazılarınız neden akp li olmadığımı kerre kerre her geçen gün ufkumu genişletiyor. Bulgaristan Türkleri ve meyva sebze hakkında reyizin söylemlerinden sonra GÖÇMEN VE KÖYLÜ VATANDAŞLARIMIZ yürü ya reyiz demelidirler

 5. Kentsel dönüşüm ile belediyeler Vatandaşın arsasının 0/0 40 kadarını , cami , yol , park , karakol vs .diye bedelsiz elinden alıyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi hamurlaşma diye bir kaç kişi ortak ediliyor . Tabii müteahhitler de 5 kat , 2 daire derken arsa buhar olup uçuyor. Hak , hukuk olmadıkça sözün bittiği yer.

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s