ÇOK FENASINIZ ÇOK

Gezici Araştırma Merkezi, Türkiye’nin 12 İlinde 20 yaş altını temsil eden
(Z Kuşağı) ile bir anket çalışması yaptı.
Araştırma, Z Kuşağının siyasi tercihlerini ve hayata bakış açılarını ortaya koydu.
2023 yılında yapılacak seçimlerde Z Kuşağını temsil eden “20 yaş ve altında” genç seçmenlerin oranı, tüm seçmen sayısının yaklaşık %20’sine ulaşacak.
Bu sayıya, aynı siyasi tercihlerde bulundukları varsayılan (Y Kuşağının) son dönemini de eklersek, genç seçmenlerin oranı ana muhalefet partisinin oy oranını geçecek seviyeye ulaşır.
2023’de toplam iş gücümüzün %42’sini bu kuşak oluşturacak.

Z Kuşağın öncelikleri;
-Herkes eşit ve benzer haklara sahip olmalıdır.
-Farklı bir din veya mezhebe ait biriyle evlenebilirim, diyenlerin oranı; %82
-Adalet, Demokrasi, ifade ve düşünce özgürlüğü, liyakat, israf, sanat çok önemli.
-%65’i akıllı telefon kullanır. Tamamı sosyal medyayı günde en az 6 saat kullanır.
-%68,7’si, mevcut siyasi partilere, yakınlık hissetmiyor…

Anketin tamamını bulup indirmek kolay. Merak edenler bulur inceler.
Bence gençlerde (Y ve Z) kuşağında, en önemli özellik, kandırılamaz ve konu vatan ve özgürlükler olunca CESUR olmalarıdır! Gençlerimiz hem cesur, hem zeki, hem de çoğu iki yabancı dil biliyor, eğitimli, dünyadaki gelişmeleri takip ediyor!
Ülkemizin 50 yaş üstü kişilerine bakar mısınız? Profesörler, hukukçular, iş insanlarının çoğunluğu korkmuş, sinmiş! İktidar, bundan böyle “pantolonsuz gezeceksiniz” dese, “donumuzu da çıkaralım mı” diyecek haldeler!
Bizlere selam vermeye korkar olmuşlar. Sanki vatan-demokrasi-özgürlükler-çağdaşlık sadece bizlere gerek! Yazıklar olsun!

Bu gençlere, Tayyip Erdoğan-Binali Yıldırım-Bülent Arınç ve AKP türevi olanları kabul ettirmek mümkün değil. Bu siyasetçilerin adını andığınız an, gençlerin suratları değişiyor…

Bir kez, ülkemizin geleceği olacak bu pırıl-pırıl gençlere bakın, bir kez de
AKP’nin desteklediği, elinde pompalı tüfekle poz veren odun kafalılara!
Sadece bu görüntü bile AKP’nin bittiğinin net görüntüsüdür!

Gençler en doğru, en gerçek kamuoyu yoklamasını geçen gün yaptılar;
Üniversite giriş sınavları öncesi Erdoğan, gençlerle canlı görüşme yaptı!
Yayın öncesi, trollere talimat verildi, AKP Gençlik kollarına destekleyin dendi.
Sonuç; Erdoğan’ın konuşması, dünyada dislike (beğenilmeme) rekoru kırdı.
Program yoruma kapatılınca “oy moy yok” şeklinde bir hashtag açtılar ve bu hesaba milyonlarca destek geldi…

Gençler, mevcut partilerden bıktığına göre bize düşen, onların seslerini duyurabilecekleri, ülke yönetimine rahatlıkla katılabilecekleri, barış içinde hür dünya ile işbirliği yapabilecekleri, “Dünyamızın onurlu vatandaşları” olmanın yolunu açacak bir siyasi yapıyı onların emrine vermektir.

Çoban Ateşi Yöneticileri olarak bizler bu sebepten TBMM’ye aday olmayıp, gençlere yer vereceğiz. Gençlerimize, deneyimlerimizi aktarıp sadece bir dönem için kılavuzluk yapacağız.

Gençlerin zekasına hayran olmamak mümkün mü? Bana bir fıkra gönderdiler. İzninizle paylaşıyorum;
“Güney Amerika’da demokrasi vaadiyle iktidara gelen bir diktatör, üç gazete dışında bütün basını ya satın almış ya da gazetecileri zindana atmış.
Üç gazete de, yumuşak eleştirilerle muhalefet görevi yapmaya çalışıyormuş.
Diktatör’ün gazetelerini halk satın almayınca, kafası bozulan diktatör o üç gazeteye haber gönderip, “Yarın da beni eleştirirseniz, hepinizi zindana attırırım” demiş! Ertesi gün gazetelerini eline alan diktatör, birinin manşetinde ağlayan kirli pasaklı bir çocuk karikatürü, ikinci de bir yangın karikatürü, üçüncüde de bir genelev karikatürü görmüş! Bir anlam verememiş ve CIA’da yetişmiş danışmanı Mr. Abraham Thick’i çağırıp sormuş;
Bu ne iş? Ne demek istemişler?
Abraham Thick, üç gazeteyi tiraj rakamlarına göre sıralamış, yangın karikatürünü başa, genelevi ikinci sıraya, pasaklı çocuğu da üçüncü sıraya koyduktan sonra; Başkan, sanırım organize bir saldırı ile karşı karşıyayız.
Mesaj çok açık Başkan, “Yaktın bizi, o. çocuğu” diyorlar…

Böyle pırıl-pırıl gençlere bizim söyleyeceğimiz şudur;
Çok güzelsiniz çok…

Not; Temmuz ayı başından itibaren benim yazılarım ve ülkemizin en deneyimli bilim insanlarının yazıları, sadece (cobanatesihareketi.com) adlı sitede yayınlanacaktır. Bu harekete inanan herkesi, siteye üye olmaya ve çevresini üye yapmaya saygıyla davet ediyorum…

Sağlık ve başarı dileklerimle 29 Haziran 2020
Rifat Serdaroğlu

6 thoughts on “ÇOK FENASINIZ ÇOK

 1. evet,,,YAKTI OROSPU COCUGU ULKEYI BASTANBASA. AMA ATATURK GENCLERI BU SEVIYEDE AKILLI VE NAMUSLU VE ADELETLI ISELER ERDOGANI DEVIRMEK COK OLAY OLACAKDIR. 2023 DE YENI VE ASI BIR ATATURK HUKUMETININ BASA GECMESINI TEMENNI EDIYORUM.

 2. Partilere güvenilmeyen bu zamanda yapılması gereken sizin gibi nefret edilir hale gelmiş meclisteki partilerin içindeki VATANSEVER GENÇ VEKİLLERİ de içine alacak, Çoban Ateşi gibi Ahmet Kaya ve daha bir çok Vatansever yeni partileşme çabası içinde olanlarla birlikte hareket ederek, GENÇLİĞİN hayranlık duyduğu Sevilen, takdir edilen (Kesinlikle YALAKA olmayan) Sanatçı, Eğitimci, Hukuçu, Asker, araştırmacı, İLİM insanları, Sevilen genç sporcular bu topluluğa davet edilip hep birlikte genç nüfus, sanat, spor, tabii ki saygın emekli büyüklerin oy potansiyeli ile her ittifak yerle bir edilebilir… Birliği sağlıyacak bir tecrübe ile siz bunu başarabilirsiniz… TEK başına hiç bir güç oluşturamayacaklarını onlara anlatarak bu işi 20 vekilin istifasını sağlayarak 3 ay içinde seçime gidilebilirliği sağlamalısınız…. Yoksa TÜRKİYE CUMHURİYETİ 2023 ü GÖREMEYECEK BU BİRLİKTELİĞİ SAĞLAYAMAYAN TÜM SİYASİLER VE CAHİL VATANDAŞLAR. BU SONU GETİRECEKTİR… HEDEFİMİZ; AYRIMLAŞTIRILARAK ÇÖKERTİLMİŞ TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ BİRLEŞEREK İLELEBED YAŞATMAK OLMALIDIR…
  Sevgi ve Saygılar
  Namık Başağa

 3. ASI INSANLARDAN MILLETVEKILI SECMELIYIZ. MILLETVEKILI SECILMEDEN EVVEL TAHSIL SEVIYESI ARASTIRILSIN. SONRA DA DNA SI TETKIK EDILSIN. DEVLET KADROLARINDA SADECE BILGISI VE TECRUBESI LIYAKAT DERECESINE GORE EHEMMNIYET KAZANMISLARA YER VERILSIN. TURK ORDUSU BUTUN MEVCUD IMKAN VE TESISLERI ILE BAGIMSIZ OLSUN SADECE PARLAMETO VE MECLIS EMIRLERINE ITAAT ETSIN..TAHSIL VETERBIYEDE DE MILLI ANLAYIS VE GORUS VE INANISLAR ONE CIKARTILSIN. ATATURK BUTUN MEKTEPLERDE OKUTULSUN. OSMANLI GERI PLANLARA ITILSIN. DIN MEVZU DA HERGUNINSANLARIN KAFALARINI YORACAK, RUHLARINI ZEDELEYECEK VE TAMAMEN SACMALIKLARA BURUNDURULMUS ALLAH INANCINA DA YASAK GETIRILSIN. DIN YERINE AHLAK VE ILIM UZERINE DAHA COK EGILINSIN. SU SON 20 SENENIN ENKAZININ ALTINDANKALMAK ICIN COK SERI VE AZIMLI CALISMALARA VE DURUSTLUGE IHTIYACI VARDIR TURKIYENIN.

 4. Sayin Toktamis biraderim cok hakli lakin zor bir sistem derim.acaba daha basitlestirsek de desek ki Atamizin dedigi gibi Milletvekilleri maasi ögretmen maasini gecemez” Bak bakalim kac kisi geliyor. Ayrica ne gerek var 600 kisiye 100 akilli adam idare eder memleketi
  Saygilar
  Mehmet vatansever

 5. Sevgili Rifat
  Belirttiginiz GAM acaba hangi 12 gezmis , bir de onu yazsa idiniz. Bana genclik hakkindaki fikirleri Utopia gibi geldi. Insaallah ben yaniliyorumdur.

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s