YAP KAKANİ YAP KAKANİ!

Temel, kurttan kuştan börtü böcekten, gölgesinden bile korkan biridir!
Bir gece çok sıkışır, karısı Fadime’yi dürtüp uyandırır “Şışşşt Fadime, tez kalkasun kakam geldi, peni helaya götür yoksa donuma edeceğum!”
(Köylük yerlerde evin tuvaleti dışarda avluda olurdu. Temel’de yürek Selanik olduğu için, helaya bile yalnız gidemezdi!)
Fadime, Temel ile beraber avluya çıkar, Temel tuvalete girer! Korkusundan arada bir Fadime’ye seslenir; “Fadime orda misun” diye! Fadime “he burdayum, bekleyrum da” diye yanıt verir.
Rahatlayan Temel, çöktüğü yerden kafasını kaldırır ve tam tepesinde dolunayı görür! “Kız Fadime dolunayı görür misun! Bu dolunay tam da kervan basıp, soygun yapma zamanıdır da” deyince Fadime’nin tepesi atar;
“Ula herif, tek başına helaya gidemezsun, bana soygun dersin!
De haydi yap kakani, yap kakani! Üşidum daa…”

2006 yılında Facebook dünyaya açıldı. 2007 de Twitter küresel boyuta ulaştı. Amazon, Kindle ile e-kitap devrimini başlattı. En popüler sosyal çağrı sitesi Change.org kuruldu. Aynı yıl Linkedin, Skype ve Airbnb ortaya çıktı.
Bu arada öğrenen bir makine ve yapay zekayı birleştiren ilk bilişsel bilgisayar olan Watson, IBM tarafından New York’ta ilk özel amaçlı bilgisayar sistemi olarak tasarlandı.

Artık çipler milyonlarca bilgisayarı birbirine bağlayan yazılımları ve verileri saklayabiliyor. Hepsinin sanal olarak tek bir bilgisayarmış gibi bilgiyi belleklerine kaydedip depolayabiliyor.
Moore yasası sayesinde ortaya çıkan veri toplamını big dataya dönüştürüp analiz eden Hadoop adlı bir yazılım inovasyonu gerçekleşti. Hadoop, yapılanmış yapılanmamış tüm verileri değerlendirip, oluşan algoritmalardan anlam çıkarmayı sağladığı için çabuk yayıldı. Facebook, Twitter ve Linkedin hepsi Google destekli bu yazılım üzerine kuruldu. Günümüzde data analizi için ana işletim sistemi olmayı başardı. Dünya üzerinde tüm bilgilerin toplanmakta olduğu bulut bilişim insanlığı yeni bir boyuta taşıyor. On yıl içinde dünya üzerinde herkesin internete bağlı olacağı öngörülüyor.
Tabii ki demokratik ve çağdaş ülkelerde…

AKP önderliği, TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) ödül töreninde yaptığı konuşmada aynen şunları söyledi;
“İnternet kafeler vardı, şimdi iş ne yazık ki evlerde kurulur hale geldi! Artık internetler (!) eve yerleşti. Yani ZEHİR evin içine girmiş vaziyette. Şimdi bu tehlikeye karşı hocalarımız, anne babaları uyarmak durumunda.
Bu tehlikeden kurtulmamız lazım…”

Türkiye’yi 2018 yılında yöneten kafanın teknolojik gelişmeye bakış açısı maalesef böyle! Sanki engelleyebilecek gücü ve bilgisi varmış gibi…

Kız Fadime hala orda misun?
Nereye olacağum da? De haydi yap kakani, yap kakani…

Sağlık ve başarı dileklerimle 3 Ocak 2018
Rifat Serdaroğlu

4 thoughts on “YAP KAKANİ YAP KAKANİ!

  1. Bundan şikayetçi olan internet den en çok yararlananin kendisi olduğunu nasıl unutur acaba.bu alemde onbinlerce aktrol ve trolice onun reis kalabilmesi için gece gündüz yalan dolan cansiperane çalışmıyor mu?bunlara örtülü ödenekten 2000-5000 TL aylık ödeniyor mu? bunları neden muhalefet dile getirmez, ortaya koymaz?yoksa onlar da reisin trolleri mi?

  2. Bunlar, bu bilim ve teknik düşmanı gerici ve yobaz kafayla geldiler, tüm özel ve tüzel güzellikleri ve herşeyi bu kafayla mahvettiler ve aynı kafayla defolup gidecekler, daha doğru bir deyimle : kadim tarihin en pis ve iğrenç çöplüğüne dökülüp gömülecekler.

  3. Bunlar, bu bilim ve teknik düşmanı gerici ve yobaz kafayla geldiler, tüm özel ve tüzel güzellikleri ve herşeyi bu kafayla mahvettiler ve aynı kafayla defolup gidecekler daha doğru bir deyimle kadim tarihin en pis ve iğrenç çöplüğüne dökülüp gömülecekler.
    Sevgili SERDAROĞLU’na tebrikler, teşekkürler, selamlar, sevgiler, saygılar ve mutlu ve kutlu bir yeni yıl dileklerimle.

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s