HANİ TEK DEVLETTİK?

Tek Millet, Tek Vatan, Tek Bayrak, Tek Devlet…
Erdoğan’ın Rabia’sı bu dörtlüdür. Erdoğan her konuşmasında bunları söyler!
Söyler söylemesine de dilinin dediğine eli katılır mı? Maalesef!
Dili ayrı söyler, eli başka iş tutar…

15 Temmuz da 20 Temmuz da Türk Devletinin çok önemli iki tarihidir.
Türk Devletini yönetenler bu iki tarihe de gereken önemi vermelidirler.

20 Temmuz’da ne olmuştu?
Yıllardır Kıbrıs’ta Türkler ve Rumlar barış içinde yaşardı. EOKA adlı terör örgütü Türkleri öldürmeye başladı. Kıbrıslı Türkler kendilerini korumak amacıyla TMT’yi (Türk Mukavemet Teşkilatını) kurdular.
Zulüm her gün daha da artıyordu! Yunanistan’da askerler darbe yaptı ve “Albaylar Cuntası” yönetime el koydu. Bu cunta 15 Temmuz 1974’te Makarios’u devirerek Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak için bir darbe de adada yaptı. Makarios, adadaki İngiliz üssüne sığınıp, Malta’ya kaçtı.
Türk Hükümeti, 11 Şubat 1959 Zürich ve 9 Şubat 1959 Londra antlaşmalarına göre “Garantör Devlet” olarak durumu İngiltere ve Amerika’ya bildirdi.
Netice alınamayınca Türk Hükümeti, adada yaşayan Türklerin toplu katliamını önlemek için, Kıbrıs’a çıkarma yaptı.

Türk Ordusu 415 Kara, 65 Deniz, 5 Hava, 13 Jandarma olmak üzere toplam 498 şehit verdi. Yaralı sayımız 1200 oldu. Kıbrıs Türkleri ise 340 ölü, 1000 yaralı verdi. Toplamda 858 şehit 2200 yaralımız oldu…

KKTC böyle doğdu. Kıbrıs Türklerinin yaşamları garanti altına alındı. Türkiye’nin boğazına takılmak istenen boyunduruk, Türk Ordusu tarafından kırıldı.
Bu olaydan 5 sene sonra, Yunan Temyiz Mahkemesi 21 Mart 1979 gün ve 2558/79 sayılı kararında;
Zürih ve Londra antlaşmalarına göre Kıbrıs’a yapılan Türk Askeri müdahalesi yasaldır. Türkiye yükümlülüklerini yerine getirme hakkı olan garantör devletlerden biridir. Esas suçlular darbeyi hazırlayan ve icra eden ve bu suretle bu müdahalenin koşullarını hazırlayan darbeci Yunan subaylarıdır…

Türk Milleti, Kıbrıs çıkarması sebebiyle yıllarca ABD, İngiltere ambargosu altında yaşadı. Ekonomik olarak büyük darbe yedik…
Ama yılmadık, milletçe birlik olduk, yaralarımızı sardık. 1980 yılından beri dünyanın en büyük 20 ekonomisi içinde olduk. (Şu an G-20 içinde şeklen varız!)

Peki, 15 Temmuz’da ne olmuştu?
AKP Hükümetlerinin elleriyle besledikleri, devletimizin en hassas birimlerine soktukları, Kozmik Odayı, Yüksek Yargının tamamını, Vali ve Kaymakamlarının büyük çoğunluğunu, Askeri Terfilerin tamamını teslim ettikleri bir avuç hain, darbe girişiminde bulundu. Türk Milleti birlik içinde bu saldırıyı def etti.
250 vatandaşımız öldü. 2500 kişi yaralandı. Darbe püskürtüldü, darbeciler adalete teslim edildi…

T.C Devletini yönetenler, 15 Temmuz’u neredeyse Kurtuluş Savaşımızla eşdeğer tutup, her şehirde toplantılar düzenler, Boğaz köprüsünde miting yaparlar, her camide sabaha kadar selalar okuturlar da 20 Temmuz’u kuru bir mesaj ile geçirirlerse ne bu ülkede birlik sağlanır ne de tek devlet olur!

Tek Devlet olabilmemiz için ülkeyi yönetenler çok dikkatli konuşmak zorundadırlar.
Siz, Osmanlı Padişahlarını sahiplenir, fakat son Türk Devletinin kurucularına “Ayyaşlar” diye hakaret etmeye kalkarsanız, birleştirmez ayrıştırırsınız!

Siz 10 Kasım’da Türk Milletinin Atatürk’ün kabrine ziyareti, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenleri ile 19 Mayıs Bayramı kutlamalarını yasaklamaya kalkarsanız bu aziz milleti paramparça edersiniz.
İşte o zaman sizin Rabia’nız da paramparça olur.

Fakat Türk Milletine hiçbir şey olmaz! Bizler düştüğümüz yerden kalkmasını bilen bir milletiz. Kısa bir müddet sonra toparlanır ve ihanet içinde olanları gidebilecekleri yere kadar kovalarız…

Ne Mutlu Türküm Diyene…

Sağlık ve başarı dileklerimle 23 Temmuz 2018
Rifat Serdaroğlu

4 thoughts on “HANİ TEK DEVLETTİK?

  1. Güzel günler dilerim Rıfat bey, Tiryakisi olduğum yazılarınızdan bugünkü olanı bana boş olarak geldi, zahmet olmazsa rica etsem acaba tekrar yollanması mümkün müdür? Saygılar

    M. Haldun Şahingiray

  2. Teşekkürler, Rıfat Bey. Keşke bunları herkes okusa. Biliyorum ne söyleyeceğinizi daha önce bana söylemiştiniz ‘ okuma özürlü bir milletimiz var ‘ ne yazıkki..

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s