KORUYABİLDİK Mİ?

Ulusu ulus yapan öğelerin başında dil-tarih ve ülkü birliği gelir.
Bu nedenle her ulusun bir milli ideolojisi, bir milli ülküsü vardır.
Uluslar, ortak tarihlerinin zaferlerini, mutlu günlerini birlikte coşkuyla kutlayarak, onları ulus yapan milli tarihlerini, milli ülkülerini yaşatmaya çalışırlar.

Milli Bayramlar bunun için vardır. Fransızlar 14 Temmuz’u, Amerikalılar
4 Temmuz’u, İngilizler 1. Dünya Savaşının zafer günü kabul ettikleri Ekim Ayı sonunu coşkuyla kutlarlar. Amerika Başkanlarından Theodore Roosevelt,
20. Yüzyılın başında sırf Amerikalılara özgü bir bayram olsun, birlik ve beraberlik sağlansın diye “Şükran Gününü” oluşturmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin de 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos ve 29 Ekim ile milli tarihimizin en önemli günlerini simgeleyen, emperyalizme karşı Türk Milleti’nin verdiği bağımsızlık mücadelesini yaşattığı milli bayramları vardır.
Bu yüzden de, tam bağımsız, lâik Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı sürdürülen, karşı hareketin en önemli hedeflerinden biri milli bayramlarımız olmuştur.
AKP İktidarında her yıl bu bayramlarımızın kutlanmalarına çeşitli sebeplerle kısıtlamalar getirilmekte, milli bayramlarımız unutturulmaya çalışılmaktadır.

Peki, bu bilinçli unutturma harekâtına karşı biz ne yapıyoruz?
Hani şu sessiz %50 ne yapıyor? Bazıları üzerinde “Ben o iki kişiden biri değilim” yazan tişörtler giyiyor ve görevini yapmış insanların rahatlığıyla günlük yaşantılarına dönüyorlar. Kısıtlanan milli bayramlarda da üç-dört bin kişiden oluşan cılız yürüyüşler yapıyoruz!

Önümüzde 30 Ağustos Zafer Bayramı var.
Tüm halkımızdan bu yıl 97’ncisini kutlayacağımız bu en büyük bayramımızı,
Türk Milletinin şanlı geçmişine ve aziz şehitlerimizin hatırasına yakışır coşku ve kalabalıklarla kutlamamızı öneriyoruz.
Bu yılki 30 Ağustos kutlamaları aynı zamanda, tek adam diktasından , siyasal İslamcılardan, demokrasi düşmanlarından kurtuluşumuzun işaretini en güçlü şekilde vermelidir.

Tabii ki dini bayramlarımızı da coşku ile kutlayacağız. Herkes şunu net olarak bilmelidir ki hiçbir dini kutlama, milli bayramların alternatifi olamaz, ama maalesef yapılıyor ve milletçe bu gelişmeleri seyrediyoruz.

Bu satırları yazdığım anda küçücük kızlar Afganistan’da hastanede yaşam savaşı veriyorlar. Okumak isteyen bu kızları Taliban militanları kafalarından vurdular. Bu küçücük yavruların tek dileği, Türkiye Cumhuriyetinin Nazlı Ilıcak-
Merve Kavakçı-Nagehan Alçı’ya bir altın tepside sunduğu “Eğitim” hakkına kavuşabilmekti. Bu küçücük kızlar eğitim hakkı istedikleri için yobazların hedefi oldular.

İşte bizim kıymetini bilemediğimiz “Tam Bağımsız Lâik Türkiye Cumhuriyeti”nin, dünyadaki 54 İslam ülkesinden farkı budur. Dünya üzerindeki tek Lâik İslam ülkesi, yok edilmeye çalışılan Türkiye Cumhuriyetidir. Ve bu cumhuriyetin nimetlerinden yararlanmış fertler olarak bizler, bunun değerini bilmiyorsak, bize de yazıklar olsun.

Sağlık ve başarı dileklerimle 12 Temmuz 2019
Rifat Serdaroğlu

3 thoughts on “KORUYABİLDİK Mİ?

  1. Sayın Serdaroğlu kaleminize sağlık. Geçenlerde ben de aynı konuyu işlemiştim. Sunuyorum.

    Selam ve saygılar

    Tınaz

  2. Bu hassasiyete katılıyorum ama,bu hassasiyete engel olmak isteyenlere sivil toplum kuruluşları,barolar,diplomatlar ve aslında herkes yeteri kadar tepki vermedi. Halen okullarımızda okutulan ama AKP sayesinde(!) okutulmayan ANDIMIZI yaslara rağmen okutamıyorsak,kusur iktidardan ziyade onun karşısında olan güçlülerdedir.(Aslında güçsüzler)

  3. Milli bayramlar,ülkelerin varoluş belgeleridir. Bunun için çok iyi bilinmeli ve gelecek nesillere de daima anlatmalı,öğretmeli,ders niteliğinde benimsetilmelidir. Çünkü bir ulusun ortak paydasıdır.

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s