AKLIN ALAMAYACAĞI İŞLER

Öyle günlerden geçiyor, öyle ilginç olaylarla karşılaşıyoruz ki yaşadıklarımızı akılla, izanla bağdaştırmak olası değil. Birkaç örnek verelim.

ABD Başkanı, T.C Cumhurbaşkanının şahsında Türk Devletine ve Türk Milletine, kavgada bile söylenmeyecek bir üslupla hakaret ediyor.
Erdoğan’dan yanıt olarak “Biz ABD’ye gideceğiz, yanımızda da o mektubu götüreceğiz” diye suya sabuna dokunmayan bir yanıt!

ABD karşısındaki durumumuz aynen şu şekildedir;
Projektörle veya oto farlarıyla “Tavşan Avı” yasaktır. Bu şekilde yapılan av, av değil cinayettir. Projektörün ışığını zavallı tavşana tuttuğunuzda, tavşan yerinden kıpırdayamaz. Artık onu vurmak çocuk oyuncağıdır.
Bizim ABD karşısındaki durumumuz aynen böyledir!
Trump, “Açıklarım ha! Mal varlığınıza el koyarım ha! Bakanlarınızı tutuklarım ha! Papaz olayında yaptığım gibi ekonominizi batırırım ha” dedi mi, bizimkiler hemen teslim bayrağını çekiyor.

Garipliğe bakın;
Irak, Türkiye’nin güneydoğusunda değil mi? Orada Barzani’nin Başkanlığında kurulan “Kürt Devleti” değil mi? Kürt Devleti Irak’ta Barzani tarafından kurulursa tehlike yok, Suriye’nin doğusunda PKK/YPG/PYD tarafından kurulursa bekaa sorunu ha?
Türk Devleti için ikisi de aynı ölçüde tehlikeli değil mi?
Şimdi Suriye sınırının 30 km ötesine gitmesini istediğimiz teröristleri sınırımızdan, tam da 29 Ekim günü törenle, PKK paçavralarıyla AKP Hükümeti geçirmedi mi?
Bu nasıl çelişkili-onursuz bir dış politikadır? Aklınız alıyor mu?

PKK’lılar Suriye’de 30 km ileri gitseler, terör eylemlerini bırakacaklar mı?
Madem güvenli bölge diyorsunuz, Süleyman Şah Türbesi sınırdan 28 km ilerde, orayı neden koruyamıyoruz?

TOBB Başkanı açıklamayaptı;
“Barış Pınarı Harekatı başlamasından sonra neredeyse uluslararası camiada bir tane destekçi bulamadık. Odalar Birliği olarak, 190 ülkedeki muhatap ve meslektaşlarıma özellikle bu harekatın niye yapıldığına dair mektup gönderdik, desteklerini istedik!”

Bu ifadenin arkasından beklenen “şu kadar ülkenin odalar birliği başkanlığından destek mesajı geldi” olmalı değil mi? Var mı bir tane destekleyen?
Sen mektupçu başı mısın, yoksa TOBB Başkanı mı?

Mektupçu Başı devam ediyor;
“Bu arada özellikle iç piyasaya hizmet veren sektörlerimizde sıkıntılar yaşandı. Tüketim düştü, işler azaldı, nakit akışı yavaşladı, ödemeler aksadı. Buna rağmen %1 büyüme bekleniyor. Önümüzdeki sene %5 büyüme bekliyoruz.
Bu, yaşadıklarımızın geçmişte kalması demek oluyor. Bu sene %1 büyümek müthiş bir performans, haberiniz olsun!”
Bu beyanatı vermeden önce ne içti isen bize de söyler misin?
Hem tüketim düşecek, işler durma noktasına gelecek, nakit yokluğundan insanlar ödemelerini yapamayacak ve biz büyüyeceğiz ha!

Bak kara kaşlım kömür karası saçlım;
Yılbaşı’nda 2019 bütçesi 80,6 Milyar TL açık verecek dendi.
9 ayın sonunda açık 85,8 Milyar TL oldu. Hem de Merkez Bankasının temettü ve yedek akçesinden aktarılan 78,1 Milyar TL’ye rağmen!
Damadın yeni paketine göre 2019 bütçe açığı 125 Milyar TL olarak revize edildi!
Yıl sonu bütçe açığı tahmininde %50 (Yüzde elli) yanılan bir ekonomi yönetimini her yerde kapının önüne koyarlar. Sen ise AKP Ekonomik kadrosunu “Muhteşem bir performans” olarak gösteriyorsun?

Dostuna, arkadaşına, sırtını yasladığı iktidarına doğruları söylemek yerine, yalakalığı seçenlerden kaçabildiğiniz kadar uzağa kaçın.
Çünkü bunların yapacağı işler akıl ermez…

Sağlık ve başarı dileklerimle 30 Ekim 2019
Rifat Serdaroğlu

One thought on “AKLIN ALAMAYACAĞI İŞLER

  1. Siyasi iktidarın Ekonomide ki en önemli tercümanı.
    Aslında kendilerinin de inanmadığı ama söyleme gereği duyduğu gerçek dışı ifadelerle geçmişte olduğu gibi daima yanıltılan bir toplum olduk.
    Aslı bu değil pek ala biliyoruz.
    Aslın da en acısı Yazık oldu Cumhuriyete.!

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s