PARTİLER MİLLETİN MALIDIR (3)

Nasıl ki yaşadığımız kusurlarına rağmen “Demokrasi” mevcut rejimler içinde en kabul edilebilir rejim ise, Siyasi Partiler de demokratik rejimi işletip, halka huzur-güven-özgürlük-refah verebilmenin önemli araçlarından biridir.

Bu sebepten Siyasi Partileri önemsiyoruz ve deneyimlerimizi ekleyerek, partilerde gördüğümüz eksiklikleri aktarmaya çalışıyoruz. Yoksa amacımız, kimseyi eleştirmek değildir. Herkes mevcut durumdan memnun ise, varsın böyle devam etsin! Sonuçta her toplum layık olduğu şekilde yönetilir…

Çoban Ateşi Hareketi olarak bizler, farklı düşünüyoruz ve topluma yeni bir siyasi yapı (parti) sunmak için çalışıyoruz. Geç kaldığımız, geciktiğimiz yönünde çok sayıda eleştiriler alıyoruz. Fakat bizler, Genel Başkanların seçilmiş krallar gibi olduğu mevcut partiler kervanına katılmak istemiyoruz. İsteseydik, 30-40 arkadaş bir parti kurar ve siyaset arenasında bizlerde yerimizi alırdık!

Sizleri sıkmadan, ne yapmak istediğimizi özet olarak yazmak isteriz;
(Önerilerimizden şu an ki (SPK) Siyasi Partiler Kanununa aykırı olanları, yasa değişikliği yaptıktan sonra uygulayacağımızı Türk Milletine taahhüt ederiz.)

-Parti tavandan tabana doğru değil, tabandan tavana doğru kurulmalıdır.
(2 yıldır ülkenin 74 İl’ini gezip, bu yönde örgütlenmeye yön verecek kişiler ile görüşüp “Nasıl bir Parti” konusunda fikir alışverişinde bulunuyoruz.)

-Herkese, eşit şartlarda yarışma olanağı tanınacaktır. Genel Merkezin aday belirlemelerindeki müdahalesi sıfıra yakın bir noktada olacaktır. Siyaset yarışı, paralı olmaktan çıkarılacaktır.

-Her İl-İlçede “Siyasi Parti Sicil Büroları” oluşturulacaktır. Bunlar bilgisayar sistemiyle Parti Genel Merkezlerine ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı olacaktır. Bürolar, partilerin üye kayıtlarını her ay güncelleyip kayda geçecekler. Bu üye kayıtları halka açık olacaktır. Bir partiye üye olmak isteyen kişi, partiye müracaat edebileceği gibi, bu bürolara gidip “Ben X partisine üye olmak istiyorum” diyebilecek. Büro bu talepleri alıp, her ay partilere gönderecek ve partiden gelen üye kabulleri, bilgisayara işlenecektir. Parti, kişiyi üye kabul etmediğini beyan ederse, kişiye yargıya başvurma hakkı tanınacak. (Mevcut sistemde parti, sizi üyelikten çıkarırsa yargıya gitme hakkınız var.) Böylelikle, hem mükerrer kayıtlar önlenecek, hem de bazı yöneticilerin parti üyeliğini kendi inisiyatifine alması engellenecektir.

-Tüm seçimlerde aday belirlemesi, üyelerin katılımıyla yapılacaktır.

-Genel Başkan seçimi, İl Delegeleri (toplam sayısı 48-50 bin kişidir) tarafından yapılacaktır. Genel Başkan, sadece 3 (ÜÇ) kez seçilebilecektir.

-Siyasi Partilere “Devlet Yardımı” adı altında hazineden para verilmesine son verilecektir. Partileri üyeleri yaşatır. Üyeler, partilerine yıllık aidatlarını vermekten çekiniyorsa, o parti işlevini tamamlamış demektir.

-Çoban Ateşi Hareketinin kuracağı partide, “Aksaçlılar Kurulu” oluşturulacaktır. Başlangıçta bu kurulda, parti kuruluşunda bulunan deneyimli kişiler bulunacaktır. Görevi biten her Genel Başkan bu kurulun doğal üyesidir. Bu kurula, gerektiğinde partiyi olağanüstü kongreye götürme hakkı tanınacaktır.

-Partiye, yasa çerçevesinde bağışta bulunan kişi, parti hesaplarını inceleme hakkına sahip olacaktır.

-En az ayda bir olmak üzere, her İl’de “Divan Toplantısı” yapılacak ve ülkenin durumu, parti politikaları STK’ların da katılımıyla tartışılacaktır.
Hazırlanan raporlar, kamuoyu ile paylaşılıp, Genel Merkeze gönderilecektir.

Değerli Okurlar;
24 saat çalışacak, vatandaşla devlet arasında köprü görevini üstlenecek, kimsesizlerin güçsüzlerin savunucusu olacak, çağın gelişmelerini okuyup önlem alacak, çoğunluğunu Kadın ve Gençlerimizin oluşturacağı çağdaş bir siyasi yapıyı ülkemize armağan etmek istiyoruz.
Kişisel olanaklarımızla bu zor görevi yerine getirme gayreti içindeyiz.
Gecikmeden dolayı bizi bağışlayın. Fakat eşkıyanın hükümdar olduğu bir coğrafyada, sadece Türk Milletinden emir alacak, özgür ve bağımsız bir siyasi yapı oluşturmanın zorluğunu takdir edersiniz…

Önümüzdeki dönemde yani Cumhuriyet Değerlerimiz ve Demokrasimiz garantilendiğinde yani hakimiyetin Saray’dan alınıp tekrar Türk Milletine verildiğinde, gelişmiş ülkelerdeki siyasi yapıların dahi önüne geçecek çalışmalarımızı sizlere sunacağız.

Sizler, eğer Çoban Ateşine ve onun bütünleştiriciliğine inanıyorsanız, hepiniz birer Genel Başkan gibi, örgütlenebilirsiniz. Siz varsanız, bizler emrinizdeyiz.
Siz yoksanız bir kişi eksiğiz demektir…

Sağlık ve başarı dileklerimle 18 Haziran 2020
Rifat Serdaroğlu

2 thoughts on “PARTİLER MİLLETİN MALIDIR (3)

 1. Din anlaşılır olmalı. Türkçe ibadet geri gelmeli. Böylece ALLAH ile aldatma son bulmalı. Siyasi partilere hazine yardımı kesildiği gibi diyanete de bütçeden ayrılan pay minimize edilmeli. Tıpkı batı ülkelerinde olduğu gibi. Bütçede aslan payı eğitime ayrılmalı.

 2. -Milletvekili maaşları gibi MV hakları ile ilgili kanunları çıkarma yetkisi meclis dışı bir oluşuma verilmeli. Sadece bu vb konularda yetkili, toplumun her kesimini kapsayan temsilcilerden oluşan bir halk meclisi düşünülebilir.
  – Milletvekillerinin kürsü dokunulmazlığı dışındaki dokunulmazlık zırhı kaldırılmalı
  -Vergi kaçırmak, cezası ağır bir suç haline getirilmeli
  -Suç makinesi haline gelmiş mahkumlar için sıklıkla çıkarılan af kanunlarını çıkarmayı zorlaştıran bir düzenleme yapılmalı
  -Kuvvetler ayrılığını sağlama alacak anayasa hükümleri olmalı (Örneğin; HSYK üyeleri seçiminde iktidarın etkisi sıfır olmalı, hakim savcı atamaları vb yetkisi, bakanlıkta değil, HSYK vb kurum içi birimlerde olmalı, Adalet bakanı ve/veya müsteşarı HSYK başkanı olmamalı, olsa bile oy hakkı olmamalı… gibi)
  Daha çok şey eklenebilir ama siyasetçilere saygısızlık olmasın. Saygılar.

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s