5 July, 2021 05:31

DOĞRU EKONOMİ (2)

Sanayide Planlama-Yüksek Katma Değer Zinciri;
AKP, Türkiye’yi uyuşturucu bağımlısı gibi, tarımdan sanayi ürünlerine kadar ithalata ve dış borca bağımlı hale getirdi. Ekonominin rekabet gücü kalmadı.
Bu çarpık düzeni değiştirmek için özerk bir DPT yanı sıra, gerçekçi bir kur politikası, bağımsız bir Merkez Bankası ve para politikası uygulanacaktır.
Enflasyonu kontrol altına almak için öncelikle devlette yolsuzlukları, şatafatı, israfı, bütçe açıklarını, borçlanma ihtiyacını ortadan kaldırmak gereklidir.

Bunları yaparken uygulanacak planlı teşvik politikaları ile dış dünyanın artık çöp diye nitelediği, çok düşük katma değer sağlayan verimsiz sanayilerden aşamalı olarak çekilmeliyiz. Kendi teknolojisini üreten orta ve yüksek katma değerli sanayileri geliştirmek, öncelikli hedefimizdir.
Planlamacı uzman arkadaşlarımız ile birlikte, imalat sanayisindeki 95 alt sektörde girdi çıktı tablolarını değerlendirerek, istihdama ve ihracata öncelik veren sektörleri, teşvikleri belirlemeye başladık.

Sosyal Devlet ve Vergi;
Kağıt üstünde değil, gerçek bir sosyal devlet olabilmek için vergi ve maliye politikalarında halk yararına devrim niteliğinde değişim şarttır.
Toplam vergi gelirleri içinde üçte iki pay alan KDV-ÖTV gibi dolaylı vergi gelirleri üçte bire düşürülecektir.
Bugün Türkiye’de milli gelirin yüzde 20’si kadar vergi toplanmaktadır.
Üç yıl süren çalışmalarımız sonucunda, vergi kaçak ve kayıplarımızı önlediğimizde, kent rantlarını siyasetçilere ve onların yandaşlarına değil de bütçeye aktardığımızda, vergilerin milli gelir içindeki payını Batı Avrupa ülkeleri gibi yüzde 45 seviyesine çıkarabileceğimizi gördük.

Artan bu vergi payının yanı sıra, ihaleler ile hazine soygunu, hazine garantili yollar ve hastaneler, devlet yönetimindeki şatafat ve saltanat uygulamaları kaldırıldığında tam bir sosyal devlet olacağız.
Sağlanan bu kaynaklarla eğitim-sağlık ve sosyal güvenliğe ayrılan paylar önce iki, sonra da üç katına çıkarılacaktır.

Eğitim kademeli olarak tamamen parasız olacaktır. İlk ve Ortaöğretim çağındaki çocukların beslenmesini devlet karşılayacaktır. Vakıf Üniversiteleri, bir değerlendirmeye tabi tutulacak ve belirlenen seviyenin altında kalanlar, devletleştirilecektir. Bu değerlendirme her yıl tekrarlanacaktır.
Kaçak kursların tamamı kapatılacak, M. Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri denetiminde, uzman eğitimcilerin bulunduğu kurslar açılacaktır. Tarikat ve Cemaatlere ait yurtların tamamı devletleştirilecek ve Kredi Yurtlar Kurumuna devredilecektir.

Devletin burs sistemi değiştirilecektir. Sosyal Devlet, gencine faizle borç verip icra yoluyla almaya kalkmaz. Devlet gerçekten ihtiyacı olan gencine karşılıksız olarak burs verecektir.

Herkese, koruyucu ve tedavi edici ücretsiz kaliteli sağlık hizmeti sağlanacaktır. Kimse sosyal güvenlik şemsiyesi dışında kalmayacaktır. Kimse sadakaya muhtaç halde bırakılmayacaktır.
Bir emeklinin maaşı ile iki kişinin geçimini sağlayacak, yeni bir emeklilik sistemi geliştirilecektir.

Başta altın madenleri olmak üzere, doğayı katleden tüm maden ruhsatları iptal edilecektir.
Özelleştirmeler, ihaleler, hazine garantili ödemeler, şaibeli imar planı değişiklikleri gibi konular tek-tek incelenecek, usulsüzlük olanlar yargıya havale edilecektir.
Köprü-otoyol-tünel- şehir hastaneleri-elektrik dağıtım şirketleri gibi imtiyaz devrine konu olan özelleştirmeler iptal edilecektir. Yapılan yolsuzluklar için devr-i sabık yaratılacak ve her soygunun hesabı mutlaka sorulacaktır.

DOĞRU Parti Tüzüğü-Programı- Yönetmelikleri “Çoban Ateşi” sitemizde mevcuttur. Yol Haritası adlı kitabımız da yakında yüklenecektir.

Sağlık ve başarı dileklerimle 05 Temmuz 2021
Rifat Serdaroğlu
DOĞRU Parti Genel Başkanı

2 thoughts on “5 July, 2021 05:31

  1. İşte budur!
    Sarı muhalefet partilerinden bunların yüzde birini duyabiliyor musunuz?Duyamazsınız,çünkü onlar AKEPE’nin mütemmim cüzüdür!!!

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s