BEYEFENDİ / HANIMEFENDİ

Aklı başında, dürüst, onuruna düşkün, yaşadığı toplumun saygın bireyleri olmaya önem veren her Anne/Baba, çocuklarının birer Hanımefendi veya Beyefendi olmalarını gönülden ister.

Hanımlık- Beylik, anne-babadan çocuğa geçer.
Ayşe Hanım’ın kızı, Fatma Hanım veya Ahmet Bey’in oğlu Ali Bey gibi.
“Efendiliği” kazanmak için anne-babanın çocuğa vereceği eğitim-görgü kadar, çocuğun çabalaması, ailesine-topluma-insanlığa yararlı olacak yeteneklerini geliştirmesi, dürüstlüğün ve saygınlığın en büyük zenginlik olduğuna inanması gerekir.
Bu nitelikleri bünyesinde taşıyabilen-yaşatabilen çocuk anne-babadan aldığı “Hanım-Bey” kelimelerinin yanına “Efendi” kelimesini eklemeyi hak etmiştir.
O artık Fatma Hanımefendi veya Ali Beyefendi’dir.

Medeni insan olmanın gereği olan tüm bu güzel ve evrensel değerlerden haberi olmayan anneler-babalar da vardır. Bunların yetiştirdikleri çocuklar hiçbir zaman Hanımefendi/Beyefendi olamazlar.
Bunlar Bilal Bey ve Sümeyye Hanım gibi, sadece babalarının kötü şöhreti ve haram serveti ile saklanarak-gizlenerek, kendilerine- topluma ve en kısa zamanda kendi anne-babalarına kötülük yaparak yaşarlar.

Sevgili Arkadaşım Zahide Uçar, son yazısında bir olay anlattı;
“Geçmiş zaman içinde bir beldede hırsızlık yapan bir delikanlı vardır. Gün gelir yakalanır. Yargılanır. İdam cezası alır. İdam sehpasına gitmeden önce son isteği sorulur. Hırsız; Annemi görmek istiyorum, der. Annesi gelir. Hırsız; Anneciğim, ölmeden şu dilini çıkar, bir öpeyim, der. Anne dilini çıkarınca, hırsız ısırıp koparır.
Sonra şunu der; Sen o dilinle beni hırsızlığa yolladın, ben hırsızlık yaptım. Ben de beni ipe yollayan o dilin kopardım ki, hiç olmazsa kardeşlerimi kötü yola düşürme!…

Başbakan Erdoğan ve Bilal oğlan arasındaki konuşmaların yayınlandığı kasetleri dinleyince bir babanın, kendi çocuklarını ne hale düşürdüğünü ibretle ve hayretle gördüm, irkildim.
Bir Baba, yeri geldiğinde evladı için canını esirgememesi gereken olan bir baba, hiç sıkılmadan öz çocuğunu pis işleri için “tetikçi” olarak kullanıyor!
“Paraları sıfırla, dağıt, açık konuşma, dinliyorlar…”
Mafya Babasının elemanına talimat verir gibi! Mafya Babası bile bu pis işlerini adamlarına yaptırır, kendi çocuklarını uzak tutar. Çünkü ailenin kutsallığına mafya babaları da, hırsızlar da, katiller de inanır. Kendileri ne kadar kötü olurlarsa olsunlar, çocuklarını korurlar.

Değerli Okurlar;
Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, lütfen şu iki soruya yanıt verir misiniz;
*Kendi çocuklarını hırsına, siyasi hesaplarına, aç gözlülüğüne, haram paraya kurban eden bir babanın, ülkeye bir hayrı olur mu, bu kişiden dürüst- oyların çalınmayacağı bir seçim beklenir mi?

*Bir Başbakan, Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanının şu sözlerine muhatap olursa, o koltukta hiçbir şey olmamış gibi oturabilir mi?
“Artık ona Başbakan diyemeyiz. Bu hükümetin meşruiyeti bitmiştir. Yalancıdan ve Hırsızdan Başbakan olmaz. Hollywood filmlerini çeken yönetmenlerin bile aklına gelmemiştir. Ama bunlar film olacak. Böyle bir hırsızlık kimsenin aklına gelmez. Hala kriptolu telefonu dinlemişler, diyor.”

*Erdoğan 10 yılda, tüm Cumhuriyet Tarihi boyunca yapılan borcun üç katını, yaptı!
*Erdoğan 10 yılda, tüm Cumhuriyet Tarihi boyunca yapılan “Örtülü Ödenek” harcamalarının çok daha fazlasını yaptı.
*Tüm Cumhuriyet Tarihi boyunca yapılan “Siyasi-Resmi-Askeri-Sivil hırsızlıkların” tamamından fazlası Erdoğan’ın 10 yılında yapıldı…

İçim karardı. Hür dünyanın bize bakışını düşündükçe üzüntüden kahroluyorum ve sebep olanları lanetliyorum. Türk Milleti bu yönetime layık mıdır?

Sağlık ve başarı dileklerimle 28 Şubat 2014
Rifat Serdaroğlu

7 thoughts on “BEYEFENDİ / HANIMEFENDİ

  1. Rahmetli anneannem ” oğlum, hayatta doğru olmak çok önemlidir, erdemli olmak için dürüst olacaksın, yalan söylemiyeceksin, etrafında kötü insanlar da göreceksin, ama sen doğruluğunu sakın kaybetme, sen doğru ol, eğri belasını eninde sonunda bulur..” derdi. Bu sözler, 8 yaşımdan bu yana hiç aklımdan çıkmamaıştır. Gün geldi devlette üst düzey görevlerde de bulundum. Bir gün oğlum bana ” Baba bizim neden arabamız yok? ” diye sorduğunda ben “Oğlum, annen ev hanımı, benim tek maaşımla ailemizi ancak geçindiriyorum, bir gün kapıya araba çekersem, bil ki rüşvet yedim demektir, beni hemen ihbar et!..” demiştim. Şimdi emekliyim, arabam olmadığı için de mutluyum, çünkü çocuklarım da büyüdüler, doğru yoldan hiç ayrılmadılar, benim için en büyük mutluluk budur.

  2. Anlayana o kadar ağır sözler ki bunlar………ama anlayacak adam nerde……

  3. BEYEFENDİ / HANIMEFENDİ

  4. Annesinin cenazesinde bile:Celenk göndermeyin TÜRGEV`e bagisda bulunun deyip para kazanmaya calismisdir.O zamanlar herkes TÜRGEV i tanimazdi simdi herkes TÜRGEV in onlarin CEP i oldugunu biliyor.Bu kadar para hirsi bürümüs gözlerini…Gözyaslarini özellikle gösterip kendine acindirma ve Oy kapma telasi icindeydi simdi kalkip cocuklarina acimamis valla hic sasirmadim dersem yeridir.40 tane APO gelse bunun verecegi zarari maddi ve manevi kimse veremezdi.Bunlara degil koca Türkiye yi teslim etmek,Hela bekciligi bile teslim edilemez.T.C bunlara en az 10 Numara büyük geldi…altinda kaldilar…

  5. Hayatta ki değer yargıları, görgü, dürüstlük, bunlar çocuklukta öğrenilir, çünkü bir anne babanın en kutsal görevi bunları çocuklarına aşılamak ve öğretmek. Ama ne yazık ki bunların anlamını bile bilmeyen Erdoğan gibi bir sürü adam var bu güzel ülkemizde.:(((((

  6. ibretlik bir yazıdır,,,bir başbakan düşünün konuşmasında reyhanlı patlamasında 33 sünni vatandaşımız ölmüştür,gezi eylemlerinde kabataşta benim türbanlı bacımın üzerine işediler sonra yalan olduğunu ortaya çıkan,camide içki içtiklerini iddia eden cami imamı böyle bir şey yok demesine rağmen israrla var diyen kışkırtmacı bir zihniyet çocuğu ondan farklı olmasını bekliyorsanız yanılırsınız,,,insanları ALLAH ile aldatan, kendi çocuğunu çıkarı için kullanmış çokmu ?

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s