OHALLİ SEÇİM BÖYLE OLUR!

Seçimlerden bir gün önceki “Nasıl Bir Pazartesi” başlıklı yazımda, 25 Haziran’da tercihiniz ne olacak diye sormuştum.
Türk Milletinin yarısının, kuvvetler ayrılığının kaldırıldığı-Hukuk Devletinin yok edildiği- Lâik Cumhuriyetin sıfırlandığı-nüfusumuzun 49 milyonunun yoksulluk, 14 milyonunun açlık sınırında yaşadığı-mutfak enflasyonunun %30’u aşacağı- hesap sorulamayan ve tek adam tarafından yönetilen bir Türkiye’den yana olduğunu gördük…

Türkiye’yi seven, demokrat ve çağdaş insanlarımızın elbette ki söyleyecekleri çok şey vardır.
Fakat, önüne konan tabldot seçimi hiç tartışmadan kabul eden partilerin ve adayların tek söz söylemeye hakları yoktur. Bu kişiler Türk Milletini temsil etme yeteneğine sahip olmadıklarını bir daha gösterip, yine yenildiler.

Bunca kepazeliğe, bunca rezilliğe, bunca hırsızlığa, bunca ahlaksızlığa rağmen yenilmişliği anında hazmedenlerin, gözlerinin önünde yapılan hırsızlıkları görmeyenlerin, milletin oyuna sahip çıkamayanların, hala söz söylemeye hakları olabilir mi?

Henüz sonuçlar-rakamlar kesin olarak elimizde değil. Sandık-sandık sonuçlar açıklanınca yapılan oy hırsızlığını net olarak, sayısal olarak ortaya koyacağız. Ama itiraz süresi geçmiş olacağı için, tarihe not düşmekten başka işe yaramayacak!

Seçim fareleri bu seçimde MHP üzerinden oy devşirerek, Cumhurbaşkanlığı seçimini birinci turda tamamladılar. Hırsızlık, oy sayımı anında yapılmadı.
24 Hazirandan önce hazırlandı ve o sabah çok erken saatlerde yapıldı.

Erdoğan’ın bir videosu yayınlanmıştı. Partililerine “Erkenden sandık başlarına gidin ve işi bitirin” talimatını veriyordu. Oy hırsızlığının bir kısmını açıklamadan önce sizlere bir soru sormak isterim;
Gerek AKP’yi destekleyen anket şirketlerinde, gerekse AKP’ye muhalif olan anket şirketlerinden her hangi birinde, MHP’yi %11 veya %12 gösteren olmuş muydu?
Olmamıştı! En yüksek gösteren şirketlerden Konda %7,3, Optimar ise %6,9 gösteriyordu, diğerleri %3-%5 arasında veriyorlardı.

Şanlıurfa-Mardin-Şırnak-Hakkari-Gaziantep-Kilis-Adıyaman-Diyarbakır-Batman-Siirt illerindeki kırsal kesimlerdeki sandıklara, sabahtan diğer partilerden hiç kimse, devlet ve silah gücü ile yanaştırılmadı. (Ohalli seçim böyle olur, demiştik) Cumhurbaşkanlığında Erdoğan’a, Milletvekilliğinde MHP’ye mühür basılan oylarla doldurulmuş sandıklar yerleştirildikten sonra, diğer parti müşahitleri içeri alındı.
Yine Şanlıurfa’dan bir görüntü yayınlanmıştı; Nasılsa sandık alanına girmiş bir partili bağırıyordu;
“Bakın sandığı önceden doldurmuşlar, Başkanım siz de gördünüz değil mi?”
Sandık Başkanı kadın ise, eli ağzında, şaşırmış taklidi yaparak dolaşıyordu…

Yukarıda saydığım illerde ve Doğu Anadolu’nun kırsal kesimlerinde aynı taktikle MHP’ye %6 – %8 arasında oy şişirildi. Böylelikle oyu %42’ye düşen AKP, MHP’ye aktarılan oylarla ilk turda Cumhurbaşkanlığını kazanmış ve Cumhur İttifakı da TBMM çoğunluğunu ele etmiş oldu. Aynı yöntem özellikle Elazığ’da ve Erzurum’da da uygulandı…

Bakın oy hırsızlığı nasıl belli oluyor;
Yukarıda sayılan 10 ilde, MHP’nin 1 Kasım 2015’te aldığı oyları toplayın.
Aynı illerde MHP’nin, 24 Haziran 2018 seçimlerinde aldığı oyları da yazın.
Aradaki farkın, MHP lehine yaklaşık 2 milyon 200 bin olduğunu görürsünüz!

2015’ten bu yana yani 3 yıldır, MHP ne yaptı da Kürt kökenli seçmenlerin sevgisini kazandı ve bu on ilde oyunu 2 milyon 200 bin arttırdı?
MHP bizden habersiz “Çözüm Süreci” sözü mü verdi? Kaketi çıkmış (Kaset değil) Bahçeli, Kürtçe mi öğrendi, Öcalan’dan icazet mi aldı?
Ayrıca MHP’nin içinden, kadrolarının ve adaylarının çoğu MHP’li olan bir
İYİ PARTİ çıkmadı mı? İYİ Parti, %10 oyunu hangi partinin seçmeninden aldı? Elbette ki çoğunluğunu MHP’den aldı…

O zaman bir daha soralım;
İYİ PARTİ’nin kurulmasıyla, karpuz gibi ikiye bölünen MHP, tüm anket şirketleri onu %3-%5 arasında gösterirken, nasıl oluyor da %11,13 oy alabiliyor?
Bu sorunun yanıtını Erdoğan-Bahçeli ve Sadi Güven vermelidir. Konu ilerde nasılsa açıklığa kavuşacaktır. YSK’daki rezilliklerden kaçmak için hazırlanmakta olan 6 üye nasılsa konuşacaktır…

Sağlık ve başarı dileklerimle 26 Haziran 2018
Rifat Serdaroğlu

23 thoughts on “OHALLİ SEÇİM BÖYLE OLUR!

 1. Doldurulmus sandiklari goren musahitler ne yapmis? Oldurulmus mu satin mi alinmis?

 2. MHP Urfa-Mardin-Şırnak-Hakkari-Antep-Kilis-Adıyaman-Diyarbakır-Batman-Siirt şehirlerinde toplam 300 bin oy alabilmiş. Oy oranı da 3 civarında. 2.3 milyon oy artışını nereden çıkardınız?

  Bu tarz büyük maddi hatalarla adamlara koz veriyorsunuz.

 3. Seçim öncesi,anında ve sonunda oynanan oyunları, entrikaları ve hırsızlıkları teşhir eden tümüyle BELGESEL ve MÜKEMMEL bir yazı. Sağol varol sevgili SERDAROĞLU. İyi ki varsın.

 4. OHALLİ SEÇİM BÖYLE OLUR! – Prof. Dr. Ahmet SALTIK

 5. Sayın Serdaroğlu seçim günü benim de dikkatimi çekti.Diğer partilerin oy oranları değişiklik gösterirken MHP nin oy oranları genelde sabit kaldı.Hatta birkaç defa hanıma söyledim.mhp nin oyları değişmiyor diye.Ayrıca anket şirketleri ile sayımdaki % 100 lük fark konusunda da haklısınız.Saygılar.

 6. OHALLİ SEÇİM BÖYLE OLUR! – Rıfat SERDAROĞLU « Ahsen Okyar

 7. doguda nasil bir yöntemle oylar mhp ye aktarildi bilmem ama bir gercek varki avrupada akp liler geze geze oy kullandi bundan eminim. gümrük kapisinda mükerrer oy kullandigi icin yakalanan sengül erdogan belki bir gün belcika polisi tarafindan sorgulanirsa akp nin yurtdisinda ve gümrük kapilarinda oy caldigi ortaya cikar.

 8. Gerek matematiğiniz gerekse metodolojiniz tamamen yanlış. Kasım 2015 ile değil Haziran 2015 ile karşılaştırmanız lazım, bu birincisi. İkincisi, bahsettiğiniz “Kürt” şehirlerde MHP’nin 2 milyon oy artışı olmadı, 350 bin civarında. Benim gibi birçok MHP’li belki de Pazar günü, sandığa giderken karar verdi tekrar MHP’ye atmaya. Devlet Bahçeli’nin seçim öncesi hafta yaptığı TV yayınları özellikle etkili oldu. Yıllardır MHP’ye veren seçmenin eli başka bir partiye gitmedi, RTE karşısında da MHP’yi zayıf konuma sokmak istemediler. Bu kadar basit. Lütfen artık bırakalım şu oy çalma konusunu, bir düzine seçim oldu.

 9. bu kadar yanlış bir sayısal hatayı nasıl yapabiliyorsunuz? Saymış olduğunuz 10 ilin MHP oylarını üşenmeden topladım. Toplam 306.859 adet. 2015 yılında ise 150.351 adet oy almış. aradaki 156.000 oyun hepsi de hata olsa toplam genel üzerindeki yansıması % 0,2 olur. Ama siz diyorsunuz ki MHP 2018 seçimlerinde 2015 yılına göre oy sayısında bu 10 ilde 2,5 milyon artış yakaladı. El insaf…Size gelen bilgileri biraz kontrol edin…

 10. güzel bir yazı. şüpheci insanları severim. yalnız, matematiksel verileri tane tane açık açık yazsaymışsınız keşke. yukarıdaki yorumda birisi ”ben topladım yalan söylüyorsunuz” diyor, bir de ben toplayayım dedim ama doğru düzgün sonuçları görebileceğim bir site bulamadım, google’da ”il il 2018 seçim sonuçları” diyince arama sonuçlarında en üstlerde iha.com’u öneriyor, sitede yüzde oranları verilmiş ama oy sayılarını göremedim.

  matematiksel verilerle birlikte yazınızı güncelleyebilirseniz tüm okuyucular seviniriz. teşekkür ederiz.

 11. Sayın yazar, yıllardır aynı şeyleri öne sürmekten bıkmadınız değil mi? Millet CHP”yi neden istemiyor önce bunu CHP sorgulamalı. Ayrıca anketler tahminidir. Öngörülebilir değildir. Öyle olsa seçime gerek yok ki direk anketten seçelim yöneticilerimizi. Kararsızların oyları her seçimde etkili olmuştur. Memlekette herşey mükemmel değil bu bariz belli. Lakin her sandıkta her partiden müşahitler var bu arkadaşlar ne işe yarar. Artık bırakın şu oy çalındı laflarını inanın midem bulanıyor artık ya.

 12. İL 2015 2018
  ŞANLIURFA 22082 80.738
  MARDİN 2959 10.426
  ŞIRNAK 2660 9.368
  HAKKARİ 1964 5.166
  GAZİANTEP 90085 133.204
  KİLİS 12302 15.404
  ADIYAMAN 9477 31.717
  DİYARBAKIR 5064 11.965
  BATMAN 1654 3.559
  SİİRT 2104 5.312
  toplam 150351 306.859
  fark 156.508

 13. yukarıdaki yorumuma devam edecek olursam, sonuçları buldum aşağıya yazdığım gibi, kafadan toplayınca yaklaşık 300 bin yapıyor, eğer bunları kastediyorsanız 2,5 milyon fark nasıl oluşuyor. kasıtlı olarak bilgi kirliliği yapan bir akp’li misiniz, yoksa doğru düzgün araştırma yapmayan bir chp’li mi, yoksa ben mi hatalı okuyor ya da sayılara hatalı bakıyorum, yoksa yoksa yoksa???

  düşündükçe ihtimaller arasında kafayı yiyen bir toplum olduk çıktık. sadece türkiye’nin değil tüm dünyanın en başta gelen sorunu güvensizliktir. politika; refah ve huzur ortamı için bence tüm dünyada yasaklanmalıdır! gerçekten iğrenç bir şey, birileri diğerlerine hükmedecek, diğerlerinin hayatlarını nasıl yaşayacaklarını belirleyecek diye (chp kafası iktidar olsaydı da bir şey değişmez) 5. sınıf bir medeniyetin gerekliliği olarak oy kullanılıp duruyor, bence çok aptalca! yüz yıl sonraki insanlık katıla katıla gülecek.

  Şanlıurfa 80.095
  Mardin 10.129
  Şırnak 9.107
  Hakkari 5.062
  Gaziantep 132.423
  Kilis 15.348
  Adıyaman 31.458
  Diyarbakır 11.328
  Batman 3.340
  Siirt 5.200

 14. 2 milyon 200 bin (koyu renkle yazılmış) oy artışı olarak verdiğiniz rakamı anlamadım ki o kısmı çıkarınca yazınızın pek bir dayanağı kalmıyor.
  bu bölgede mhp nin oyu artmıştır evet ama bu rakamı hangi sonuçlardan aldığınızı merak ediyorum.
  yazıp topladık belirttiğiniz gibi.

 15. 2015 kasım genel seçimlerinde MHP oy toplamı 5.600.305, 2018 haziran seçimlerinde ise 5.554.000. Bahsedilen illerdeki oy artışı da sadece 156.508 adet. Yani yazıdaki rakamların hiç bir tutarlılığı kalmıyor. Daha dikkatli olunması gerekir.

 16. Bir arkadaşıma yazdığım yorumu burada da aynen tekrarlayayım
  “Ohal’ e hiç takılmadım, zaten öncesinde de aynıydı. Ohal sadece bahane ediliyor. Geçen sene “ben babama bile bu yetkileri vermem, bana bile vermeyin” diyen aktörler “ben iyi adamın, ancak ben bir düzene koyarım” diyerek aynı düzen için oy istedi. Hatta şunu bile söyleyebilirim, demokratik ve gelişmiş bir ülkede olsaydık (bu yasalar çıkmazdı kısmı ayrı) bu adayların hiçbiri %1′ i geçemezdi. “60 gün kala seçim mi olur” diyerek seçime gireceklerini söyleyip de “şartlar eşit değildi” demek ahlaksızlıktır. Girmeseydin seçime, zaten geçen seneden beri “artık seçimlerde yokuz” demeleri gerekirdi. Hatta bunlar ile bile geç değildi, son gün çıkan video ile “çekildiklerini” açıklayabilirlerdi, sonrasında şikayet edeceklerine.

  Seçimi analiz etmekle uğraşmayacağım, saatlerce uğraşıp yazabileceklerim kendim için mastürbasyondan öteye gitmeyecek. Artık kesin kararlıyım, ilgilenmek istemiyorum, “nasıl tatil anlayışı bu” denilebilir  , ama şu askerlik işi ile biraz tatil yapacağım, sonra da hayatıma bakmaya çalışacağım.

  Ülkenin bir bölümünü Kürt diyerek ayırmaya çalışarak da MHP oyu anlaşılamaz. Kürt yoğunluklu iller diyerek bakmak lazım buna. Kürt ili ve kağıt üzerinde iş yapılırsa Rıfat Serdaroğlu’ nun analizi çıkar. İttifak kanunun bunda etkisi çok büyük. O bölgede hiç mhpli yok denilemeyeceği ortada (devlet memurları var, her partiden insan olması beklenir), sürekli oy verenler mhpnin kilit oydaşları idi, hep oy veriyorlardı. Ama bir kısım daha var ki (herhangi bir siyasi kitle için bu vardır) bunlar sempatizan kesim. “Gönlümden mhp geçiyor, ama nasıl olsa mv çıkaramaz, oyum boşa gitmesin, akpye oy vereyim” diyordu (Vatan partisi herhangi bir ittifakta olsaydı 1-1.5milyon oy alırdı söyleyeyim). Oy hiçbir şekilde boşa gitmediği için bu sefer oy kullandı. Bir de böyle düşük yoğunlukta (fikirsel yandaşlık olarak) yaşayan insanlar bu konularda daha bilinçli olur (araştırır, bunu da abartılı bilinç olarak alma, yeterli seviye). Bu yüzden anormal bir artış gibi bakmıyorum (yazarın dediklerinin bir kısmı olmuş da olabilir, ama yoğunluk ihtimali benimki bana göre).Bir de buralar sıkıntılı bölgeler olduğu için anketlerede bu tercihlerin çıkmaması da doğal. “

 17. Utanmadan yalan yazıhyorsunuz. doğuda verdiğiniz bu illerdeki 2 milyon kusur artış tamamen yalan, Esas artış 150 bin civarı. Sizin gibi konplo toericileri bu işi bırakmadıkça biz hiçbir zaman seçim kazanamayız. Zira oraya buraya suç bulmaktan nerde hata yaptığımıza ve düzeltmeye hiçbir zaman odaklanamıyoruz. Yazık

 18. Muhalefetin beceriksizliği konusuna hiç katılmıyorum.

  İslam dini orada olduğu müddetçe muhalefetin kazanması söz konusu olamaz, hele ki CHP’nin hiç şansı YOK.
  Dinsizlikle itham edilen bir parti olması bunu açık açık belirtmiyor mu?

  Yapılması gereken islamın analizi ve deşifre edilmesidir.
  Çünkü islam PUTPERESTLİKTİR, masaldır, insan uydurmasıdır.

  Normalde, günümüzde hiç bir insanın kabul etmeyeceği o Ayetler, okunmadan, incelenmeden kabul ediliyorsa, yapılacak tek şey, islamın deşifresidir.
  CHP artık hiç bir zaman kazanamazdı. Ve beklenen oldu kazanamadı.

  Artık demokrasi(!) tamamen bittiğine göre de, seçim falan da olmayacak. Bu yapılanın da sadece adı seçimdi!

 19. Seçim sonuçları açıklanırken mhpnin yüzdesinin hep aynı kalması,
  AA nın 4 gün önce yayımlanan demosunun seçim sonuçlarıyla birebir uyuşması,
  Mhp üzerindeki anketlerin hiçbirinin uyuşmaması,
  Hile oyunlarını akla getirebiliyor.Ama bunun içine doğu illerini de katmak gerekiyor..Peki sandıklar sabahtan dolduruldu ise,gelen seçmen olmadı mı?Ya da ayrı ayrı sandıklar mı kullanıldı?Gerçek sandık yok edilip sahte sandık mı geçerli sayıldı..?Bana göre bir kuşku var..İleride belki açığa çıkar ama sonuçlara etki etmez.Atı alan meselesi…

 20. sayın Serdaroğlu, düşüncelerinize yazdıklarınıza analizlerinize katılıyorum kaleminize sağlık iyi ki varsınız

 21. 2 200 000 oy farkı diye bir laf atıldı ortaya..Kani BEKO bile kullandı.Oysa tüm doğu ve g.dogu illerinde ( Elazığ-Erzincan,Erzurum,Malatya,G.Antep gibi MHP’nin eskiden beri oldukça oy aldığı illerde dahil) 24 haziran MHP oyları 1milyon.insanlari yanıltmaya hakkınız yok.

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s