GERÇEKLER (1)

“Hakikat ehline sormuşlar, her şey sürekli bir değişim ve hareket halindeyken, senin gerçek dediğine nasıl inanalım, diye? O demiş ki, ‘Dünya dönüyor diye, Kutup Yıldızı farklı yönü göstermez!”

Yusuf Samim Lütfü’nün bu sözü sizce de doğru mu?
Doğru ise hadi o zaman gerçekleri konuşalım;
Bir ülke düşünün;
İktidarı dış destekle ele geçiren bir partinin tek amacı mevcut rejimi yıkmaksa ve bu amaçla parti lideri, ABD-İsrail ortak yapımı BOP projesine gönüllü EŞBAŞKAN oluyorsa!
CIA-FETÖ ile işbirliği yapıp, devleti bu çetelerin eline bırakıyor ve
Türk Ordusunun komuta heyetini zindana atıyorsa!
Devleti ve Cumhuriyetin tüm varlıklarını satıp, milletini boğazına kadar borçlandırıyorsa ve kendileri dünyanın en zengin siyasetçileri arasına giriyorsa!
PKK Narko-Terör örgütü liderini T.C Devletinin muhatabı haline getiriyor, örgüt elemanlarının kilometrelerce hendek-tünel kazmasına, vergi toplamasına, mahkeme kurmasına, yol kontrolü yapmasına izin veriyorsa!
Milli Eğitimi ve Bakanlıkları tarikatlar arasında pay edip, anayasamızın lâiklik ilkesini çiğniyorsa!
ABD-İsrail çıkarlarına hizmet etmek için, Suriye’de ülkesinin aleyhine politika izliyor ve ısrar ediyorsa!
Ülkesini ekonomisini batma noktasına getiriyor ve tedbir almamakta direniyorsa!

Bu vatanı, demokrasiyi, lâik Cumhuriyeti, hukuk devletini korumak için ne yapılmalıdır? Yukarıda yazılanlara muhalefet partilerinin tamamı katılmaktadır.
1. Gerçek;
MHP, artık Sarayın partisidir. Sözcüleri ne derlerse desinler, Genel Başkanı esir edilmiş bir parti muhalefet yapamaz, ülkesini savunamaz.

2.Gerçek;
CHP ve İYİ Parti, ülkeyi adım-adım uçuruma sürüklemekte olan iktidarı, erken seçime zorlamalıdır. Demokratik yolla iktidar değişiminin başka yolu yoktur. Fakat, CHP ve İYİ Parti, muhalefet olmaktan mutludurlar ve erken seçim istememektedirler.

3. Gerçek;
Erken Seçim nasıl gerçekleşebilir?
a)TBMM, üye sayısının 3/5 çoğunluğuyla (360 MV) seçimlerin yenilenmesine karar verebilir.
b)Cumhurbaşkanı, seçimlerin yenilenmesine karar verebilir.
Her iki durumda da Milletvekili Genel Seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır.
Cumhurbaşkanının ikinci döneminde, TBMM erken seçime karar verirse,
CB bir daha aday olabilir!
(AKP 291 MV+MHP 49 MV=340 MV. Bu iki partinin MV sayısı erken seçim kararı almaya yetmez.)
Fakat CB’nın ikinci döneminde, erken seçime CB tarafından karar verilirse, mevcut CB bir daha aday olamaz!

4. Gerçek;
Anayasanın 101. Maddesine göre bir kişi en fazla 2 defa CB seçilebilir,
RTE, 10 Ağustos 2014 ve 24 Haziran 2018 iki defa seçildi.

5. Gerçek;
Şu an TBMM MV sayısı, Cumhur İttifakı: 340 MV, Boş:11, diğerleri 249 MV.

6. Gerçek;
RTE’nin tekrar aday olabilmesi için, ya TBMM’nin 360 oyla erken seçim kararı alması, ya da 400 oyla Anayasa değişikliği yapması gerekir.
Eğer İYİ Parti de esir edilmezse bu iki tez de mümkün değildir.

7. Gerçek;
AKP’nin oyunun %25 seviyesine düşmesi, sadece adları “Muhalefet Partisi” olan CHP-İYİ Partinin erken seçim istememeleri sebebiyle, 2019 yılında erken seçim beklenmemelidir. Olağanüstü bir durum olmazsa seçim 2020 yılında olacaktır!

8. Gerçek;
İçte ve dışta sıkışmış, yolsuzlukları ve ihanetleri açığa çıkmış, iktidardan düştüğü anda Yüce Divana gideceği kesin olan AKP, çıldırırsa ne yapabilir?
a)Ülkeyi bir iç savaşa sürükleyip, SADAT-SEDAT-Suriyelilerle kanlı bir iktidar darbesiyle, “Federe İslam Devletini” ilan edebilir!
b)Suriye’de “PKK Terörüyle mücadele ediyorum” deyip çıkacak çatışma ortamı sonucu “Yemişim sizin seçiminizi” der, anayasayı askıya alır ve dikta ilan eder.

Yarın, “Gerçekler 2” bölümü ile devam edeceğiz.

Not; Bir toplumdaki bireyler, kuralların kendi yararlarına olduğunun bilincinde olarak kurallara uyuyor ve uymayanları uyarıyorsa, o toplum medeni bir toplumdur. Medeni toplum, kurallar toplamıdır ve kurallar herkes içindir. (YSL)

Sağlık ve başarı dileklerimle 21 Ağustos 2019
Rifat Serdaroğlu

5 thoughts on “GERÇEKLER (1)

 1. Bu iktidarın vahim durumu sebebi ile istenmesi gerekli erken seçim düşünceniz gerçekleşse ÇAH daha partileşemeden treni kaçırmış olmayacak mı.?

 2. “Hakikat ehline sormuşlar, her şey sürekli bir değişim ve hareket halindeyken, senin gerçek dediğine nasıl inanalım, diye? O demiş ki, ‘Dünya dönüyor diye, Kutup Yıldızı farklı yönü göstermez!”

  Evet ama bilinmelidir ki, kutup yıldızı da aynı yerde ve yörüngede değildir. Farkına varmak (farkındalık)sürekli aydınlanmanın mihenk taşıdır!

  HA

 3. RTE, referandumla kabul edilip yürürlüğe giren son anayasaya göre 2 kere CB seçilebilir. 2014 seçimi eski sisteme ait “Tarafsız Cumhurbaşkanı” seçimi idi. Başkan olarak 2 kere seçilebilir şartı eski tarafsız CB’lığı dönemini kapsamamaktadır.
  Mevcut anayasaya göre bundan sonra yapılacak ilk CB seçimi eğer zamanında yapılırsa RTE o seçime de katılıp son kez olarak 1 kere daha seçilebilecektir.
  Eğer yapılacak ilk seçim için TBMM erken seçim kararı alırsa RTE 2 kere seçilme hakkı etkilenmeksizin bu seçime de girebilecektir.
  Yeni anayasaya göre RTE’nın en az 1 en fazla, TBMM tarafından erken seçim kararı alınacak seçim sayısı +1 kadar seçilme olasılığı vardır

 4. Sayın Serdaroğlu,8.maddeye katılmadığım gibi ağır bir itham olarak görürüm.Yasa maddelerini saymışsınız ama uyan kim? Anayasa ne derse desin,RTE’nin dediği geçerlidir ve de bu güne kadar öyle olmuştur. Bir çok kez Anayasa ve yasalar ihlal edildi de kim hesap sorabildi. Ekonomik kepazelik önümüzdeki yıl kesinlikle SEÇİM olgusunu dayatacaktır.

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s