SİSTEM ÇÖKTÜ

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın bitmek tükenmek bilmeyen hırsını tatmin etmek için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçtik.
Bu ucube sistemin yürümeyeceğini, çökeceğini ve sonunda devletin zarar göreceğini başta Anayasa Hukuku, İdare Hukuku Profesörleri, deneyimli siyasetçiler, bürokratlar ısrarla söylemiştik!
Devlet dediğimiz şey, “Millet”, “Ülke”, “Egemenlik” unsurlarından oluşmuş bir kurumdur. Devletin zarar görmesi demek bizim millet olarak zarar görmemiz demek, yaşadığımız ülkenin zarar görmesi demektir!

Ama anlayan kim, dinleyen kim?
Her konuyu en iyi bildiğini iddia eden Erdoğan, denetimden kurtulmak, her istediğini rahatça yapabilmek için tüm ülkeyi bu ucube sistemin içine attı!

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 16 Nisan 2017 referandumuyla kabul edilmişti. Sistem tüm hükümleriyle birlikte 9 Temmuz 2018’de yürürlüğe girdi. Aradan 1,5 yıl geçti.
Profesör. Dr. Kemal Gözler ’in bu konudaki çalışmasından yararlanarak, önemli bulduğum ve “Anayasa İhlal Suçu” diye nitelenecek bazı konuları paylaşmak isterim…

-Yargıç bağımsızlığı, Yargıç teminatı tam olarak sağlanamamıştır.

-Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları, uygulanmamaktadır.

-Cumhurbaşkanı, hem vesayet makamı hem de vesayete tabi makam olmuştur. Türkiye Varlık Fonunun ayrı bir tüzel kişiliği vardır. 1 no’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 37’nci maddesine göre fon Cumhurbaşkanlığına bağlıdır.
11 Eylül 2018 tarih ve 2018/162 sayılı kararıyla değiştirilen 13’üncü maddesine göre fonun yönetim kurulu başkanı Cumhurbaşkanıdır. Kanunun 6’ncı maddesi, Cumhurbaşkanına denetim yetkisi vermiştir.
Bu durumda, denetim makamı ile denetlenen makam aynıdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Varlık Fonu Başkanı Erdoğan’ı denetleyecek. Böyle bir saçmalık, İdare Hukukuna da, akla mantığa ve ahlaka da aykırıdır.

-Kişiye Özel Düzenlemeler yapılmıştır;
Bildiğiniz gibi bir kişiyi Üniversiteye Rektör olarak atamak için kişinin asgari üç yıllık Profesör olması gerekir. Cumhurbaşkanı, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörlüğüne Nuri Aydın adlı kişiyi atamak ister. Fakat Nuri Aydın sadece 1 yıllık Profesördür!
9 Temmuz 2018 tarih ve 703 sayılı KHK’nin 135. Maddesi değiştirilir ve “3 yıllık Profesör” olma şartı kaldırılır. Nuri Aydın Rektör olur. Altı gün sonra yani 15 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle yine “3 yıllık Profesör” olma kuralı tekrar konur.
Bu rezillik birkaç kez tekrar edilir. (Ankara Hacı Bayram Üniversitesi Rektörlüğüne bir günlük bile Profesörlük yapmayan Yusuf Tekin atanmıştır!)

-Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yürürlüğe girdiği 9 Temmuz 2018tarihinden 2019 sonuna kadar 55 adet Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarılmıştır. Bunlardan 31’i Cumhurbaşkanı Kararnamelerinde değişiklik yapmak içindir. Yani toplam 24 adet Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarılmış, bunları tekrardan düzeltmek için 31 adet Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi daha çıkarılmıştır!

-Genelkurmay Başkanlığının önce Cumhurbaşkanlığına bağlanmasına karar verilmiştir. Daha sonra ise Genelkurmay Başkanlığı Savunma Bakanlığına bağlanmıştır. İki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi arasındaki zaman farkı sadece ve sadece 5 (BEŞ) gündür.

Bu örnekler ve daha yüzlercesi, Erdoğan’ın yönetim becerisini ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin durumunu çok net olarak anlatmaktadır.

Sözün özü; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ÇÖKMÜŞTÜR! Hem de AKP ile beraber!
Kendi makamını yasalara uygun olarak yönetemeyen “Tek Adam’dan” kime bir fayda gelir ki…

Sağlık ve başarı dileklerimle 11 Ocak 2020
Rifat Serdaroğlu

3 thoughts on “SİSTEM ÇÖKTÜ

  1. Bir ilave de ben yapayım; Kuvvet komutanlarının orgeneral, oramiral olma zorunluluğunu kaldırmış,kısa süre sonra yine eskisine dönmüştür. Bu kadar sığ görüş, düşünce ve kanun tanımaz zihniyet başımızda. En garibi,hiç bir hukuk engel olamamaktadır! ”Padişahım sen çok yaşa(!)”

  2. sizden acil olarak partimizi kurmanızı bekliyoruz bu ülkenin size çok ihtiyacı var

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s