YASALLIK HAREKETİ VE ÇOBAN ATEŞİ

Yazar Levent Gültekin, Finlandiya Devrimi diye anılan “Yasallık Hareketi” adlı oluşumu anlatıp, benzerinin Türkiye’de kurulması talebini aktardı.
Yasallık Hareketi, Finlandiya’da demokrasiyi katletmeye kararlı iktidarı seçime zorlayıp, iktidardan düşürmek için kurulan bir birliktir. (Konuyu merak edenler, “Demokrasiler Nasıl Ölür” adlı kitabı edinebilirler)

Bendeniz 55. Hükümette Devlet Bakanı olarak, “Yurtdışında Yaşayan Türklerin Sorunları” konusunda görevlendirilmiştim. Bu sebeple Avrupa’nın 5 ülkesinin demokrasi kültürlerini, yaşadıkları sıkıntıları, din ve devlet işlerinin ayrılmasının şart olduğunu, fakat gerçeği ancak milyonlarca insanın ölümü sonucunda anladıklarını inceleme, yetkililerle görüşme fırsatı bulmuştum.

Ülkemizde ise, tarihimizin en çalkantılı dönemi olan 1970-2020 arasını yaşamış, bu dönemin çoğunda siyasetin ön safhalarında olmuş, yaşadıklarımızı ve çözüm önerilerimi araştırma- yazma fırsatını bulmuş biriyim. 2001 yılından itibaren, deneyimlerimi aktardığım, yazdığım kitaplarımın isimlerini (rifatserdaroglu.net) adlı sitede bulabilirsiniz.

Yıllardır, ama kitap yazarak, ama binlerce günlük yazı yazarak, toplantı ve konferanslara katılarak, Türk Milletini “Demokrasi düşmanı AKP’ye karşı uyarmaya çalıştım. Yapılması gerekenleri muhalefet partileri dahil anlatmaya çalıştım. Anlatamadım, anlamadılar, anlamak istemediler.

Son olarak “Çoban Ateşi Hareketi” diye bir demokrasi platformu oluşturduk. Anadolu’yu dolaştık. Parti kurma aşamasına geldiğimiz ve kuruluş tarihimizi açıklayacağımız 14 Mart 2020 günü, Pandemi nedeniyle çalışmalarımızı durdurduk.

Gültekin’in, kamuoyuna aktardığı “Yasallık Hareketi” benzerini kurmak, demokratik rejimi “Tek Adam Faşizmine” dönüştürecek AKP’nin önüne, Anayasal çerçevede sadece Türk Milletinden destek alan bir “Demokrasi ve Özgürlükler Birlikteliği” barikatını koymak öncelikli hedefimizdir.
Bu amaçla, Anayasamızın ilk 6 maddesini kafasına ve gönlüne sığdırmış her görüşten vatandaşımızı bu harekete davet ettik.

Sokağa çıkma yasağı sona erdiğinde, derhal Kurucular Kurulunu toplantıya çağırıp, alacağımız kararları sizlerle paylaşacağız…

Aziz Türk Milleti;
Ülkemiz maalesef tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşıyor.
Önümüzdeki günlerde, ciddi ekonomik zorluklar yaşanacak. Pandemi öncesi işi olanlardan işlerini kaybedenlerin oranı %20’dir. Üstelik toplumun %40’ının da çok sıkıntılı ekonomik problemleri vardır.
Demokrasinin yarattığı hoşgörü ve özgürlük ortamından yararlanıp iktidar olan, dıştan kurmalı organize bir hareket, demokrasimizi öldürmek üzeredir.
Zaman-zaman tv’lerde boy gösteren “meczuplar” “Listeler” tesadüf değildir.
İçerde ve dışarda çok sıkışmış bir aile partisi, 15 Temmuz benzeri kurgulanmış bir hareketi her an tekrarlayabilir. Bunu gerçekleştirme güçleri vardır.
Ordu Komuta Heyeti, İstihbarat Kurulumuz, Emniyet Teşkilatımız, Yüksek Yargımız, TBMM bu harekete karşı çıkacak bilinçten ve vatan sevgisinden yoksundur.

AKP-Bahçeli-Perinçek-Tarikat-Cemaat bloğunun karşısına çıkacak, Türk Milletini uyaracak, bunları anayasal çerçeve içine çekebilecek donanımda ve cesarette olması gereken muhalefet partilerden de yoksunuz. Muhalefet Partileri iyi niyetli olabilir. Ama hayal ile yapılan siyaset, yaklaşmakta olan felaketi önleyemez.

Çare, yeniden bir ve bütün olma zamanıdır. Eğer Türk Milletine gerçekler anlatılabilir ve ayağa kaldırılabilirse, bu belaların üstesinden gelebiliriz.
Çoban Ateşi Hareketi Merkez Yönetimi ve Kurucuları, Türk Milletinin hayrına olacak her türlü dayanışmaya açıktır.
AKP-Bahçeli-Perinçek-Tarikat-Cemaat bloğu ancak böyle tarihin derinliklerine gönderilir.

Tarih boyunca çok vatan kaybettik!
En son, Balkanları kaybettik. 6 milyon soydaşımız Balkanlarda soykırıma uğradı.
Gideceğimiz başka vatan kalmadı.
Ya burada demokrat, özgür ve çağdaş Türkiye’de yaşayacağız, ya da bu uğurda öleceğiz?
Başka nasıl anlatılabilir ki? Ben bilemedim!

Sağlık ve başarı dileklerimle 15 Mayıs 2020
Rifat Serdaroğlu

11 thoughts on “YASALLIK HAREKETİ VE ÇOBAN ATEŞİ

 1. Sn. Serdaroğlu, çabalarınızı empati yaparak anlamaya çalışıyorum.Ben sade bir vatandaş olarak, olası yapılacakları ve yapılması gerekenleri şöyle sıralıyayım müsade ederseniz:bu sene sonunda ya da en geç 2021 Nisan ayı civarında bir baskın seçim olma olasılığı çok fazla, yani zaman çok dar ve siz toparlanana kadar, seçimi bitirmeye çalışacaklar.Bunun yanında, medyanın size kapalı olacağı varsayımı ile kendinizi tanıtma imkanları çok sınırlı olacaktır.Yıllardır millet takım tutar gibi parti tuttuğundan dolayı, yepyeni bir partiyi lanse etmek büyük handikap..!bunları gözünüz korksun, moraliniz bozulsun diye yazmıyorum.Sadece, bu olasılıkları da gözönünde bulundurun diye uyarma ihtiyacı duyuyorum.Size naçizane son tavsiyem ; soldan sağ yelpazeye kadar toplumda yeri olan , tanınan ve saygı duyulan ,kendi alanında bilgi ve vatanseverliğinden asla kuşku duyulmayacak insanları bünyenizde toplayınız.ülkenin düze çıkacağı reçeteniz hazır olsun.insanların aş ve iş problemine kesin formüller önerin..somut ve akılcı bir program sunun umutsuz insanlara…insanlara parlamenter sistemi ve Demokrasiyi tüm kural ve kurumlarıyla yeniden ayağa kaldıracağınızı,ülkenin bir refah ve Adalet ülkesi olacağını projelerinizle ikna edecek alt yapınızı oluşturun..ve tüm illerde sıfır medya desteği olacağı varsayımıyla o il bünyesinde organizasyon becerinizle toplumsal desteği tavana çıkaracağınızı hedefleyiniz..Son sözüm :Yaşasın tam bağımsız ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti.

 2. Bern milletin sağduyusunu yitirdiği kanaatindeyim ve umutsuz bir vak’a olarak görüyorum AKP’den vazgeçeceklerini. En son ”DARBE” salatası ile günlerce masumları ve mağdurları oynayıp prim yaptılar. Adeta gölge oyunu! Yandaşları da buna inandı! Eeeee, buna inanan vatandaştan ne beklenir ki?! Genelkurmay Başkanının elinde asker yok Savunma Bakanına bağlı. Kuvvet komutanlıkları Savunma Bakanına bağlı, Jandarma İçişleri Bakanına bağlı. Bu durumda kim,nasıl darbe yapabilir ki? Böyle orduyu bölerek kuvvet dağılması yaparak,asker korkusunu bitirmişlerdir.
  (İsterlerse bu yazıya bile ”Darbe teşviki” diyebilirler!)

 3. 65 yaşındayım. Atatürk Dönemi’nin idealist öğretmeninin Mühendis ve Eğitimci oğluyum. 45 yıldır Türkiye Sorunları üzerinde değişik dergi ve gazetelerde 300’den fazla yazı ve makalem yayınlandı. Türkiye Cumhuriyeti yıkılışa doğru hızla götürülüyor. Bunu önlemenin tek bir yolu var; Çağdaş bir ülkede, devlette yaşamak istiyorsa Türk Halkı, en kısa zamanda örgütlenmeli ve yaşam güvenliği için silahlanmalıdır. Türk Halkı artık uyanmalıdır.

 4. Sayın Semih Kalkavanoğlu…Türk Halkı Silahlanmalıdır diyorsunuz..!
  organize suç örgütü haline gelmiş bu yönetim Bütün güç imkânlarını elinde bulundururken Ve böyle bir hareketi fırsata çevirmeyi beklerken,Söylediğiniz ne anlama geliyor..?
  Biz Demokrasi ve Özgürlüğü; Toplumu bilinç Bayrağı altında toplamak yerine,Yaşamak istediğimiz ve bizden sonrakilere bırakmak istediğimiz Adaleti silahlanarak mı sağlayacağız..? peki o zaman nerde bizim Demokrasi anlayışımız,nerde sosyal adalet,nerde Hak-Hukuk,nerde Barışçıl çözüm çabamız..?
  Sanırım “Silahlanmak” derken Bu ortak paydada birleşelim demek istediniz..!

 5. Sn.Kalkanoğlu,hangi silahlı güç emrinde o kadar polis,bekçi ve hulusi akar’ın tsk sı (+adnan tanrıverdinin sadatı)olan saltanat ordusu ile başa çıkabilir?

 6. Sn.Serdaroglu,
  Yazdığınız ilk günden beri sizi ilgiyle izliyorum,ancak sizde ki bu Levent Gültekin merakını gördükten sonra kendimi sorgulamaya başladım.Bu Gültekin eski İslamcı ve AKP destekçisi birisi.Ulke ne çekti ise bunun gibi eski dincilerden ve milli görüş eskilerinden çekmedi mi?Bunlara nasıl güvenir,kefil olur ve size inanan,güvenen insanlara salık verir, önerirsiniz?

 7. Yeni sloganımız;”AKP den KORKUYORUM!” olsun. uluk hakana kaşının altında gözün var demeye korkar olduk.

 8. Yeni sloganımız;”AKP den KORKUYORUM!” olsun. uluk hakana kaşının altında gözün var demeye korkar olduk. Uluk hakanımız eğer seçimi kazanamazsa pensilvanyaya yerleşir. Gülenin koşusu olur.

 9. Aslinda yapilmasi gereken cok kolay ulu onderin yaptiklarini yapmak nasil bu duruma geldiysek o hainleri pasifize etmek yolduz hirsiz liyakatsizleri agir cezalarla ortadan kaldirmak yeni nesili egitimle acilen liyakata gore egitmek !

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s