27 October, 2022 05:34

İNSANLIK SUÇU

“Ülkedeki sağlık sistemini çökerten ve hastayı “Para kazanılacak bir müşteri” olarak gören AKP, yeni bir yönetmelikle “Doktor ve Sağlık Çalışanlarına düşman” olduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir.
Bu konuda, DOĞRU Parti Genel Başkan Yardımcısı Op. Dr. Tevfik Sipahi’nin yazısını takdim ediyorum.RS”

Sağlık Bakanlığı tarafından 06. 10. 2022 tarihinde çıkartılan kanuna ve anayasaya aykırı bir yönetmelik değişikliği ile Türkiye’de kendi özel muayenehanesinde özel hizmet üreten 7500 civarındaki serbest muayene hekiminin takip ve tedavi ettikleri hastalarının gerekli doğum cerrahi işlem ve ameliyat hastanede bakım gerektiren tıbbi tedavilerinin (Bir kısmı kanser tedavisi olmak üzere) işlemlerini bugüne kadar serbestçe hasta yatırdıkları hastanelerde bu hizmetleri yapmalarının önü kesilmektedir.

Adı geçen yönetmelik de 2020 yılı verilerine göre Türkiye’de mevcut 566 özel hastaneden hastaları için faydalanabilen bu hekimlere sadece bir hastane ile anlaşma şartının yanı sıra hastanelere de mevcut toplam hekim sayısının en fazla% 15’i ile sözleşme yapabilmesi ve ilgili branşta mevcut olan hekim sayısının üçte biri kadarının kadar hekimle anlaşma yapılabilme sınırlaması getirilmiştir.

Bu koşullarda ülke genelinde en fazla 500 civarında özel muayenehane hekimi mevcut özel hastanelerle anlaşma yapabilecek ve geri kalan 7000 muayenehane hekimi hastalarının zorunlu olarak kullanması gereken hastanelere, hasta götürmeyecektir.
Bu durumda anayasal ve yasal kazanılmış hakları gasp edilmiş olmakta ve devletin daha düne kadar Sağlık Bakanlığı eliyle vermiş olduğu izin ve yetkililerle açılmış olan muayenehaneler yine Sağlık Bakanlığı tarafından bugün çalışamaz duruma sokulmaktadır.

Bu anlamsız bir işlemdir. Hangi gerekçe ile yola çıkıldığı sorgulandığında yıllardır hata üstüne hata yapılarak hazine ve hasta garantili yaptırılan kamu özel ortaklığı hastanelerinde çalışacak ucuz hekim işgücü ihtiyacının karşılanması ilk sebep olarak görülmekte, ikinci sebep olarak ise zincir özel hastanelerde çalışan mevcut hekimlerin özlük hakları ve maaşlarında patronların istediği azaltılmasının sağlanması ve hekimlerin anayasal hakkı olan özel muayenehaneye çıkma özgürlüklerinin kısıtlanmasıdır.
Üçüncü sebep ise Türk özel muayenehane hekimlerinin üstün bir çaba ile oluşturmuş oldukları uluslararası hasta turizmi potansiyelinin muayenehaneleri işlemez hale getirerek özel hastaneler tarafından bu piyasadaki maddi pastanın kendilerine kanalize edilmesini sağlamaktır.

Hangi sebeple olursa olsun dokuz aylık gebelik takibi için güvenip canını emanet edecek doktorunu bulmuş bu süreçte 6 veya 8-9 ay boyunca hastanesini seçmiş hastaların hekimini seçme tedavisine karar verme özgürlükleri de dolaylı olarak gasp edilmekte ve büyük toplumsal sorunlara sebebiyet verilmektedir.

Aynı şekilde cerrahi ve dahili her branş hastaları için bu kaosa sebep olacaktır özel muayeneler muayenehanelerde yaklaşık 18000 kişi sigortalı olarak çalışıp ekmek parası kazanmaktadır.
Yapılan yatırımlar bu şekilde atıl hale getirildiğinde ciddi bir milli gelir ve yatırım kaybı oluşacak ve işsiz sayısında artış olacak, üstelik devlet bu muayenehanelerden gelir ve katma değer vergisi kaybını da görmek zorundadır.

Görüldüğü üzere kamuda çalışan hekimlerin de serbest çalışma hakları engellenmektedir.
Bu nedenle başta Türk Tabipler Birliği, Muayenehaneler Derneği, Tıpta Uzmanlık Dernekleri, hekimin yaşamı maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkı ihlal edilmekte hekimler, çalışma ve gelir elde etme haklarından yoksun bırakılmaktadır.

Hasta ve hekimlerin haklarında geri dönüşü olmayan telafisi imkansız zararlara yol açacağı gerekçesiyle Danıştay’da yürütmenin durdurulması ve iptal davası açılmıştır.

DOĞRU Parti olarak biz bu haksız uygulamanın hemen sonlandırılması ve hem hekimlerimizin hem hastaların hem çalışanlarının hem de zincir hastane statüsünde olmayan ve bu uygulamadan zarar göreceği aşikar olan diğer özel hastanelerin mağduriyetlerinin önlenmesi için yapılan çalışmaları önemsiyor ve yönetmeliğin bir an önce iptalini destekliyoruz.

Bizim iktidarımızda öncelikle koruyucu ve tedavi edici kaliteli sağlık hizmetlerinden her vatandaşımızın ÜCRETSİZ yararlanmasını sağlayacağız.
Tüm vatandaşlarımızı kapsayan ulusal sağlık sistemini kuracağız.
Kamu özel ortaklığı şeklinde kurulan milyarlarca dolar hazine kaybına sebep olan şehir hastanelerine derhal KAMULAŞTIRACAĞIZ. Refik Saydam Merkez Hıfzısıhha Enstitüsü, Sosyal Güvenlik Kurumu ilaç fabrikaları modernize edilerek tekrar açılacak ve tüm aşılara ÜCRETSİZ erişim sağlanacaktır.

Devlet hastanelerinden yeterli kalitede hizmeti alan herkes, isterse özel hastanelere kendi bütçesinden veya özel sağlık sigortasından karşılanmak koşuluyla girebilecektir. Hekim Hemşire Ebe Hasta Bakıcı ve tüm sağlık çalışanlarının maaşları özel kanunla en üst seviyeye çıkarılacaktır.
Sevgi ve saygılarımla 27 Ekim 2022

Op. Dr. Tevfik Sipahi
DOĞRU Parti Genel Başkan Yardımcısı

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s