27 September, 2021 05:28

STRATEJİK GERÇEKLİK(1)

Bir ülkenin yönetiminde uzak görüşlülük sahibi, araştırmaya önem veren cesur, ülkesi ve dünya tarihini bilen geçmişiyle kavgası olmayan, ekonomik gerçekleri anlayabilen, hırsını aklının altında tutmayı becerebilen akıl, ruh, vücut sağlığı yerinde, danışmaya ve öğrenmeye açık çağdaş kişiler yani “Devlet Adamları” varsa, o ülkenin insanları rahat ve huzur içinde yaşarlar.

Türkiye şu an, geçmişiyle ve milletinin büyük bir kısmı ile kavgalı, hakkında kalpazanlıktan, resmi evrakta sahteciliğe kadar dosya bulunan, kitap dergi okumayan, gazetelere önce spor sayfalarına göz atarak bakan, şaibeli serveti ve “tek adamlık” saplantısı olan ve kendisini dünya lideri olarak gören
bir İhvan kafası tarafından yönetilmektedir. Başımıza gelen ve önümüzdeki günlerde gelecek dertlerin baş sebebi bu kişilerdir.

Özellikle gençlerimize çok yakın tarihte ve çevremizde olanları bir kez daha anlatabilmek için, birkaç gün sürecek bir “Tarih Turu” hazırladık.
Umarım genç arkadaşlarımız, ciddi emekle ortaya çıkan bu çalışmayı sıkılmadan okurlar!

Asya, dünyanın en büyük ve en kalabalık kıtasıdır. Ekonomik bakımdan son derece önemli olan bu kıta, 2.Dünya Savaşı sonrasında oluşan yenidünya politikasında stratejik bir önem kazanmıştır. Asya’ya özellikle Güney Asya’ya hâkim olan güç, bütün pasifikte kontrolü ele geçirir.
Sovyetler Birliği, 2. Dünya Savaşından sonra Çin ile beraber hareket ederek Kuzey Kore’ye, Kuzey Vietnam’a girmişti. Kore Savaşından sonra 1954’te imzalanan Cenevre Antlaşmasına göre, Kuzey ve Güney Vietnam’da seçimlerin yapılacağı ve iki devletin birleşeceği karara bağlanmıştı.
O dönemde Komünist Kuzey Vietnam’ın başında bulunan Ho Şi Minh, Güney Vietnam’da da etkili bir liderdi ve seçime gidildiği takdirde kazanacağı kesindi.
Böyle bir durumda Asya’nın kuzeyinde Sovyetler Birliği, ortasında Çin Halk Cumhuriyeti ve Asya’nın Pasifiğe uzanan en önemli bölgesinde de Vietnam Halk Cumhuriyeti yer alacak, dolayısıyla Pasifikte “Doğu Bloğu” çok avantajlı konuma gelecekti. Bu nedenle ABD, 2.Dünya Savaşından sonra bu bölgeye önem vermiş, SEATO’yu kurmuş, Japonya’yı, Güney Kore’yi ve Güney Vietnam’ı hem askeri, hem de ekonomik bakımdan desteklemişti.
Güney Vietnam’da kurulan DİKTA rejimleri hep ABD kontrolünde olmuş ve Cenevre antlaşması uyarınca yapılması gereken seçimler sürekli olarak ertelenmişti.
Bunun üzerine Ho Şi Minh, Güney Vietnam’da Komünist Vietkong çeteleri ile yıldırıcı bir gerilla savaşı başlattı. ABD bu savaşa ilk başlarda sadece askeri uzman ve silah yardımı ile destek verdi. Kennedy’nin öldürülmesinden(!) sonra Başkan Johnson 1965 yılında Vietnam’a asker gönderdi.
Vietnam tropikal iklimi ile gerilla savaşına çok uygun bir ülke idi. ABD, 1965 ten itibaren karada gerilla savaşı vermeye, bir yandan da Sovyetler Birliğinden aldığı askeri yardımla Vietkong gerillalarını destekleyen Kuzey Vietnam’ı bombalamaya başladı.
Ancak bir süre sonra dünyanın süper gücü bu tropik bataklığa saplandı kaldı…

Bu savaş sırasında “Batı Bloğuna” bağlı devletler, ABD’nin yanında yer almadıkları gibi bu savaş aleyhine ciddi bir kamuoyu oluşturdular. Bu kamuoyu ABD toplumunu, özellikle ABD gençliğini doğrudan etkilemiş, Herbert Marcus gibi kapitalist dünyanın değerlerine karşı çıkan düşünürlerin başlattığı hareket “Hippy” felsefesini ve çiçek çocuklarını yaratmış, ABD “Don’t make war, make love” sloganları ile tarihinin en büyük toplumsal karşı çıkışını yaşamıştı.
1968 yılında Başkan seçilen Nixon, göreve Vietnam savaşını bitireceği amacıyla başlamış, ilk önce kara savaşına son verilmiş ve 1973’te barış imzalanmıştır.
Vietnam savaşı ABD’ye Kore Savaşından bu yana, dünyanın çok değiştiğini göstermiş ve ABD, Eisenhower Doktrini ile başlattığı “tehlike gördüğü yere asker gönderme” politikasından vazgeçerek, Sovyet tehdidine maruz bölgelere ekonomik ve askeri yardım yapma politikasına (Nixon Doktrini) yönelmiştir.
ABD, Nixon Doktrini çerçevesinde, Asya’nın yalnız devleti Çin’le(o dönemde Sovyetler ile Çin’in arası bozulmuştu) yakınlaşma politikaları başlattı.
Birleşmiş Milletlerde Çin Halkının temsilcisi olarak Taiwan yerine Çin Halk Cumhuriyetini kabul etti. (Yarın devam edeceğiz)
Sağlık ve başarı dileklerimle 27 Eylül 2021
Rifat Serdaroğlu
DOĞRU Parti Genel Başkanı

One thought on “27 September, 2021 05:28

  1. Bazı yan bilgileride ben vereyim. 2. Dünya savaşı sonrası Çin garantör ülke imtiyazina rağmen BM’e girmeyi geciktirdi. Bu aralıkta Tibet, Doğu Keşmir, Doğu Türkistan, Mançurya, Dış Moğolistan Çin tarafından işgal edildi. Yani Çin yüzölçümünü iki katına çıkardı. Sonrada BM girerek garantör haklarını kullanarak işgallerini mesrulastırdı. İşgalci bir ulus olan Çin Halk Cumhuriyeti yayılmacı politikasını ideolojik satha yayarak tüm doğu Asya’yı kana buladı. Yani Abd’den daha kötüsü Çin’dir. Toprak isgalcisidir. İşgal ettiği ulusları yerleşimcileriyle azınlıkta bırakır.

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s