9 October, 2021 03:49

ESMA VE ESMA!

Bugün size iki Esma’dan bahsetmek istiyorum.
Birincisi Suriye Lideri Beşar Esad’ın eşi Esma Esad.
Ailesi aslen Humus’lu olup, Londra’ya göç eden Sünni ve Suriye kökenlidir.
Babası Londra’da Cromwell Hastanesinde Kardiyolog olan Fawaz Akhras’dır.
Annesi emekli diplomat Sahar El-Akhras’tır.
Üniversite mezunu olan Esma Esad, önce Deutsche Bank Grubunda Hedge Fon yöneticiliği yaptı. Daha sonra JP Morgan’da Yatırım Bankacılığında çalıştı.
2000 yılında Beşar Esad ile evlenen Esma 3 çocuk anasıdır ve ülkesinde çok sevilmektedir. Sevilmesinin en büyük nedeni, en zor günlerinde kocasının yanında kaya gibi durması ve güleryüzlü olmasıdır.

İkinci Esma, Müslüman Kardeşler Örgütünün Liderlerinden Muhammed
El-Bilteci’nin kızı.
Esma, doktor olmak istiyordu. Ailesi bu yönde eğitim almasına izin vermedi.
Doktor olmasına izin vermeyenler, Esma’yı henüz yaşamının baharında ölüme göndermekten çekinmediler. Esma, göstericilerle devlet güçlerinin çatıştığı bir anda, adi bir keskin nişancı tarafından göğsünden vurularak öldürüldü.
Artık Esma yok.

İkinci Esma’nın ailesi tarafından yetiştirilme tarzı, cahiliye döneminde kız çocuklarını doğar-doğmaz öldürüp, gömen bir zihniyetin bugünkü yansımasıdır.
Bu anlayış, kadını köle olarak gören, kadını eve kapatan, kadını yok sayan anlayıştır.
AKP İktidarının 20 yıllık süresince gerek Erdoğan’dan, gerekse AKP’li yöneticilerden defalarca benzeri sözleri işittik.
Erdoğan bir Rize ziyaretinde, “İnşallah yakında kızlara ayrı, erkeklere ayrı yüzme havuzları yapacağız. Rizeli gençler ahlaksız olmayacaklar” dedi.
Erdoğan’a göre kadın-erkek havuza girmek ahlaksızlıkmış!
AKP’nin dangalak Milli Eğitim Müdürlerinden biri, kız-erkek beraberce merdivenden inip-çıkanlar yüzünden uyku uyuyamadığını söyleyebiliyor!
Kim bilir bu zavallı kafanın içinden ne sapık düşünceler geçiyor?
Son olarak Diyanet İşleri Başkanının, kendi öz düşüncesini yansıtan, “Kadın Hakları ile uğraşacağınıza, Suriye’de ölenler için uğraşın” sözlerini kullanması, bunların “Profesör” mertebesine gelmişlerinin bile kadın hakkında ne düşündüklerini açığa vurmasıdır.

Bu kafa Taliban kafasıdır!
Hani Erdoğan’ın “Taliban inancıyla, bizim inancımız arasında fark yok” dediği
Taliban kafası! Eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, laiklik ilkesi Anayasadan çıkarılmalıdır diyen çağdışı anlayışın kafasıdır, bu kafa!

Bunlar için kadın, doğuracak-çalışacak yeri geldiğinde bunlar için ölecek bir köledir. İkinci Esma’yı “ölüm tehlikesi” çok yüksek olan bir meydana sürüp, ölümüne neden olmak, sonra da arkasından kızının ölüsünü bile istismar edecek şekilde mektup yazıp ağlamak, olsa-olsa evlat sevgisinden nasibini almamış ödlek yobazların işidir.
Zavallı Esma için mektup yazan “baba” niçin kendi meydana çıkmaz, çıkamaz
hiç düşündünüz mü? Bunlar kendilerinden başka hiç kimseyi düşünmezler.
Gençleri “canlı bomba” olarak yetiştirip, günahsız insanlar için ölüm emri verebilen kara yürekli birinden, sevgi adına ne beklenebilir ki?

Ankara Gar Meydanında, bombalar patlatıp 103 insanın ölümüne, binden fazla insanın yaralanmasına sebep olan El-Kaide militanlarına “Bunlar asabi Müslüman çocuklar” diyen Davutoğlu kafası da aynı kafadır.

Birinci Esma ise gerek ailesinin eğitimi, gerek kendisinin eğitimi ve yetiştirilme biçimi ile kadının yaşadığı toplumlara özgür birey olarak katkıda bulunmasının güzel örneklerinden biridir. Eminim ki Esad eskisi gibi kan dökmüyorsa, bunun en önemli nedeni eşi Esma Esad’dır.

Eğitim-öğretim ve yetiştirilme tarzı olarak, iki anlayış arasındaki farkın gençler tarafından mutlaka anlaşılması gerekir. Bir tarafta ekonomik özgürlüğüne kavuşmuş-üreten-evine ve sevdiklerine bağlı-birey olmanın mutluluğunu yaşamakta olan kadınlar, diğer tarafta köle muamelesi görüp evine kapatılmış
zavallı kadınlar! Tercih kadınlarımızın, ben sadece örnekler sundum.

Sağlık ve başarı dileklerimle 09 Ekim 2021
Rifat Serdaroğlu
DOĞRU Parti Genel Başkanı

2 thoughts on “9 October, 2021 03:49

  1. Yerel, bölgesel ve küresel yobazlığın, gericiliğin ve barbarlığın en baş ve iğrenç özü ve ögelerinden biri olmuş kız ve kadın düşmanlığını, aydınlık ve uygarlık nefretini teşhis, tesbit, teşhir ve tel’in eden MUHTEŞEM VE MÜKEMMEL bir analiz ve sentez. Sevgili SERDAROĞLU’na en yürekten tebrikler, teşekkürfler, selamlar, saygılar,yeni başarılar ve en iyi dilekler. İyi ki var.

  2. dogru yerden goge kadar haklısın,elbet bu akp den kurtulacagız.

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s