15 October, 2021 05:17

ÇÖMEZ DEVLET HA!

Türk Devletine “Çömez Devlet” diyerek en büyük hakareti Erdoğan yapmıştı!
20 senenin sonunda Türk Devletini borcunu ödeyemez hale getirdi.
Merkez Bankasının dibini deldi. Dış dünyada TL’yi çöp haline getirdi. Ülkemizi radikal dinci teröristlerin ve uyuşturucunun merkezi yaptı. İnsanlarımızı açlığa, gençlerimizi işsizliğe mahkum etti. Türk Devleti kurulduğu günden beri böyle zalim yönetim görmedi…

Toplumlar, bilimin yol göstericiliğini, sosyal ahlakın egemen ve belirleyici konumda olmasını hazmedememiş kişileri yönetici olarak seçerlerse, başları dertten kurtulmaz. Üstelik o kişi bir de kendi tarihi ile kavgalı ise o toplumlar dertle, sıkıntı ile yapışık olarak yaşarlar.
Her gün biraz daha ayrışırlar, “Biz” gider yerine “Ben” gelir, korku etkin olur, hak hukuk ortadan kalkar, kimin gücü kime yeterse dönemi başlar ve sonuç kaçınılmaz olarak çöküş olur!

“Karşınızda ne Osmanlı’nın HASTA ADAMI ne Cumhuriyet’in ÇÖMEZ DEVLETİ ne 1970’lerin, 1990’ların güçsüz ülkesi var” dedi, Cumhurbaşkanı!
Bir defada hem Osmanlı’yı hem Cumhuriyeti ve kurucularını, Türkiye’yi baştan aşağı eserlerle donatan Devlet Adamlarını sildi attı!

Libya’da bedevi çadırında Kaddafi’nin çok ağır hakaret ettiği adamın yetiştirdiği, Gülbettin Hikmetyar’ın dizinin dibindeki, Barzani’nin sıra gecesindeki, FETÖ ile aynı menzildeki, Reza Zarrab- Yasin El-Kadı gibi hayırseverlere (!) kefil olacak kadar dost, Yahudi Cesaret madalyalı BOP Eşbaşkanı, Türkçülük bölücülüktür diyen kişi bunları söylüyor!

Kendi tarihini yanlış bilen ve geçmişinden utanan kişiye ne söyleyelim ki!
İzin verirseniz “Çömez” dediği devletin önderi Büyük Atatürk’ün bir davranışını örnek gösterelim. Göstermesine gösterelim ama anlar mı? Hiç zannetmem!

1934 yılı Haziran ayı! Ankara, Atatürk devrimlerini incelemeye gelecek olan İran Şahı Rıza Pehlevi ’yi karşılamaya hazırlanıyor. Atatürk çalışma arkadaşlarını toplayıp fikir alır. Kimi Atatürk Orman Çiftliğini gezdirelim, kimi Merinos’u gezdirelim der. Atatürk; “Bütün bunlar İran’da da var. Onlarda olmayan bir şey yapmalı ve farkımızı ortaya koymalıyız” der.
Tartışmalardan sonra Atatürk Kararını açıklar; Opera yapacağız…

İşte ilk Türk Operası Özsoy’un doğuş sahnesidir bu!
Operanın konusunu da Atatürk belirler. İranlıların Şehnamesinden esinlenmiş bir destan planlanır. Öykü, Hakan Feridun’un ikiz oğulları Tur ile İraç üzerinedir;
İkizler doğduğunda şeytanın gazabı onları birbirinden ayırır. Ayrı yollara gidip birbirlerinden uzaklaşırlar. Ama yıllar sonra buluşup kardeş olduklarını anlarlar. Tıpkı “Ayrı yollara giden ikizler” Türkiye ve İran gibi…

Bu konuyu işlemesi için Münir Hayri Egeli görevlendirilir. Librettoyu
(Bir operanın sözlerinin yazıldığı kitap) Egeli yazar. Sonra besteci aranır.
Adnan Saygun, Paris’ten yeni dönmüş, Musiki Muallim Mektebinde hocalık yapmaktadır. Henüz 27 yaşındadır. Librettoyu okuturlar kendisine ve
“Şah geliyor, bundan bir opera yazacaksın” derler.
Saygun Türkiye’nin ilk operasını yazacağı için çok sevinir!
Sorar; Solist var mı? Yok! Koro var mı? Yok! Orkestra var mı? Yok!
Ne kadar vaktimiz var? Bir ay!

Mucizevi bir öyküdür bu…
1 ayda, 27 yaşındaki o adam solistleri bulur, koroyu oluşturur, eseri besteler ve Türkiye’nin ilk opera eserini yaratır.

Operadan, Büyük Atatürk’ün Ulus-Din-Devlet ve Kültür yapımız hakkındaki görüşlerini yansıtan iki bölümü izninizle sizlere aktarmak isterim;
“Ben ne puta tutkunum ne de yâra vurgunum, Elimde destanımla yalnız hakka bakarım. Doğruyu anlatırım gönüllere akarım, Gönlü açık olanlar elbet beni severler…”

“Ben ne Homeros gibi, hayali havuzlarda Tanrılarla sevişen kızcağızları anlatmaktan hoşlanır, Ne de eski Fin’lerin Kalevala’sı gibi, insanlarla cinlerin döğüşünü süslerim hayal enginlerinde. Ben Firdevs’i değilim, kendi dar anlayışımdan güzel renkli savaşlar yaratıp, ininde uyuyan aslanları kamçılamam. Ben vatan yavuklusu ozanım, öz tarihi söylerim, olmuşu iletirim. İşte böyle Beylerim…”

Bilmem anlatabildim mi Sayın Cumhurbaşkanı?
Sizin, haddinizi çok aşarak “ÇÖMEZ” dediğiniz Türk Devletinin kurucusu Büyük Atatürk, önce tüm cephelerde emperyalist devletlere karşı Türk Milleti ile beraber göğüs göğüse savaşmış, vurmuş vurulmuş ama hepsine diz çöktürmüştür. Sizin gibi kendi polisini, kendi askerini ziyaret ederken, silahlarını şarjörlerini toplatmak gibi bir korkaklığa asla düşmemişti…
Büyük Atatürk’ün fikir dünyasının sadece bir kısmı bile, İranlıların Şehnamesinden Finlilerin Kalevala Destanına, Homeros’tan Firdevsi’ye kadar hepsini kapsar.

Büyük Atatürk sağ olsaydı, size nasıl yanıt verirdi duymak ister misiniz, Sayın Cumhurbaşkanı? Yoo asla sizin gibi “Ulan Ahlaksız” diye başlayan cümleler kurup o makamı kirletmezdi. Çünkü o bir Beyefendi idi!
Sizin yanağınızı okşar ve “Çocuk, Türk Devletini yönetmeyi oyun mu sandın”
der ve gülerdi!

Not; Atatürk Cumhuriyeti sayesinde bu günkü konumlarına gelen omurgasız, geçmişini unutmuş, yalakalığı meslek edinmiş yargı, siyaset, iş, basın, sanat, akademik dünyanın insanları; Bu yazıyı okuyun, düşünün sonra bir aynanın karşısına geçip suratınızı seyredin…

Sağlık ve başarı dileklerimle 15 Ekim 2021
Rifat Serdaroğlu
DOĞRU Parti Genel Başkanı

One thought on “15 October, 2021 05:17

  1. Sözün tam ve tüm anlamıyla DAHİYANE teşhirler, yorumlar, teşhirler, anılar. Sevgili SERDAROĞLU’nun DAHİ kalbine, DAHİ eline ve DAHİ kalemine, bütün ailesi ve yakınları, milyonlarca okuru, izleyicisi, hayranı ve MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİ ile birlikte sonsuz sağlık ve bağışıklık, esenlik ve mutluluk, utku ve umut dilekleri, özel selamlar ve derin saygılar..

Düşüncelerinizi yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s